Update articol:

Hidroelectrica consultă acţionarii pentru nominalizarea membrilor Consiliului de Supraveghere

Hidroelectrica a publicat, azi, o invitație la consultări privind selecția pentru posturile vacantate în Consiliul de Supraveghere, potrivit unui raport transmis Bursei de Valori București.

Astfel, acționarii Hidroelectrica reprezentând, împreună sau individual, cel puțin 5% din capitalul social al întreprinderii publice, au dreptul a formula în scris propuneri de modificare și completare a Proiectului Componenței inițiale a Planului de selecție, inclusiv a Scrisorii de așteptări, în termen de 5 zile de la data publicării, respectiv până la dată de 29 aprilie 2025, pe adresa de e-mail office.dgpapse@energie.gov.ro.

Compania reamintește faptul că, în cadrul ședinței Adunării Generale Ordinare a Acționarilor data de 10 aprilie 2025 a fost aprobată declanșarea procedurii de selecție pentru posturile de membri în Consiliul de Supraveghere rămase vacante, în conformitate cu prevederile OUG nr.109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, cu modificările și completările ulterioare, derulată de către Ministerul Energiei, în calitatea de autoritate publică tutelară.

Statul român deţine 80% din H2O, prin Ministerul Energiei. Anul trecut, Hidroelectrica a avut un profit net de 4,1 miliarde lei, în scădere cu 35% faţă de 2023, la venituri de 9,1 miliarde lei, cu 25% mai mici.

BVB | Știri BVB

PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) (22/08/2025)

Informare Depozitarul Central - operare majorare capital social - nr. actiuni

SSIF BRK FINANCIAL GROUP SA (BRK) (22/08/2025)

Autorizare ASF in calitate de Director General Adjunct

TTS (TRANSPORT TRADE SERVICES) (TTS) (22/08/2025)

Numire Presedinte (independent) al Consiliului de administratie

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (22/08/2025)

Completare Convocare AGOA din 8 septembrie 2025