Update articol:

IIB acordă Avicola Buzău un împrumut pe șapte ani și anunță tranzacții în curs de 40 de milioane de euro

Banca Internațională de Investiții (IIB) și Avicola Buzău SA au încheiat un contract de împrumut pentru o perioadă de 7 ani, care oferă finanțare pentru dezvoltarea și modernizarea capacităților existente de producție de păsări de curte, precum și pentru construcția unora noi, potrivit unui comunicat IIB.

Avicola Buzau SA face parte din grupul agricol Aaylex. Linia de credit acordată de bancă va permite grupului AAylex să-și sporească semnificativ capacitatea de producție și linia de produse, precum și să crească substanțial potențialul de export. Acesta este al doilea împrumut de la IIB pentru Avicola Buzău SA pentru investiții în producție.

“IIB continuă să susțină un sector agricol de importanță strategică pentru România, care asigură un sfert din totalul locurilor de muncă din țară”, a subliniat șeful departamentului de creditare și investiții al IIB Denis Rodionov, adăugând: “Noua noastră investiție va asigura 200 de noi locuri de muncă și creșterea volumului exportului românesc, inclusiv în statele membre IIB. Acest lucru corespunde în totalitate misiunii noastre de dezvoltare a instituției “.

Astăzi România este al cincilea cel mai mare acționar al Băncii, cu o cotă de 7,92% din capitalul vărsat.

Investițiile IIB în economia românească depășesc 100 milioane euro, ceea ce reprezintă 11% din portofoliul total de credite. Banca a oferit susținere pentru afaceri din sectoare economice importante precum infrastructura, producția, agricultura, sectorul de retail, logistica.

În prezent, există un număr de tranzacții aflate în curs de evaluare, în valoare totală de aproximativ 40 de milioane de euro, care, dacă vor fi aprobate, vor contribui la noi investiții în proiecte de infrastructură, modernizare a producției și sectorul agricol, conform IIB.

BVB | Știri BVB