Comunicate de presa

Începând din aprilie 2023, Monsson Operation va fi din nou companie membră în Monsson Group, PLC vânzând-o înapoi către Monsson

MONSSON, cel mai mare dezvoltator de proiecte regenerabile din România, a semnat
cu PLC un contract pentru preluarea a 100% din acțiunile Monsson Operation până la finalul lunii martie 2023, cât și a celorlalte companii vândute către aceștia în 2018, potrivit unui comunicat de presă.

“Suntem fericiți să ne informăm partenerii și clienții de faptul că Monsson Operation și centrul de pregătire RESS sunt iar membre a Monsson Grup și, astfel, Monsson va
putea livra pe piața din România soluții la cheie pentru proiectele regenerabile”, a spus Sebastian Enache, director al diviziei de Fuziuni și Achiziții.

Monsson Operation a fost vândut către PLC în anul 2018. După 5 ani, PLC și-a
schimbat strategia și a dorit să iasă de pe piața din România. “Am văzut-o ca pe o
oportunitate și astfel am preluat activitățile pentru a fi siguri de faptul că toți clienții
noștrii vor avea parte de expertiza câștigată de angajați din această aventură”, a spus
Sebastian Enache, adăugând: “Obiectivul nostru principal este astăzi să construim proiecte regenerabile integrate, la cheie, care să conțină eoliene, parcuri fotovoltaice și capacitate de stocare, împreună  să creeze numitele energy peakers, cele mai bune și eficiente soluții pentru realitatea pieței de energie din România”.

Monsson s-a concentrat pe energie regenerabilă și apă din 2004, devenind un jucător
major cu proiecte de peste 7000 MW în pipeline. Monsson are peste 2000 MW deja construiti (1100 MW eolian și 1000 MW fotovoltaic), dintre care cea mai importantă realizare este cel mai mare parc eolian on-shore de 600 MW din lume, cu excepția SUA, și acum cel mai mare parc fotovoltaic din Europa.

Articole recente

Erste: Perspectivele României vor depinde de posibilitatea de a menține credibilitatea fiscală

Perspectivele României vor depinde de posibilitatea de a menține credibilitatea fiscală, permițând în același timp…

11 secunde ago

Binance și Franklin Templeton își unesc forțele pentru a dezvolta noi produse și inițiative pentru active digitale

Binance, cel mai mare exchange de criptomonede din lume după volumul tranzacțiilor și numărul de…

16 minute ago

Petrișor Peiu (senator AUR): „Nicușor Dan și Ilie Bolojan, nu-i umiliți pe români, nu îl primiți pe șeful OMV!“

AUR cere președintelui și premierului să nu umilească poporul român primindu-l pe șeful companiei OMV…

36 de minute ago

Economia la mâna deficitului (opinie Florin Cîțu)

Vrei să înțelegi economia României în 2025? Începe cu deficitul. Cât timp deficitul urcă de…

o oră ago

Peste 10 ţări au majorat impozitele pentru bănci în 2024, susţine OCDE

Peste zece ţări au introdus sau au majorat taxele existente deja, percepute în mod specific…

o oră ago

This website uses cookies.

Read More