Update articol:

Ion Sterian primește un nou mandat de director general Transgaz, pentru 4 ani

Ion Sterian, Transgaz

Ion Sterian a primit un nou mandat de director general Transgaz, pentru încă 4 ani, potrivit unui raport transmis Bursei de Valori București.

Astfel,  Societatea Națională de Transport Gaze Naturale TRANSGAZ SA a anunțat că a fost încheiată Procedura de selecție și numire pentru posturile de Director General și Director Financiar ai SNTGN Transgaz SA desfășurată în conformitate cu prevederile H.G. nr. 639/2023 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 109/2011 privind guvernanță corporativă a întreprinderilor publice, coroborate cu prevederile OUG nr. 109/2011 privind guvernanță corporativă a întreprinderilor publice, cu modificările și completările ulterioare.

Urmare a finalizării procedurii de selecție și numire pentru posturile de Director General și Director Financiar ai SNTGN Transgaz SA, Comitetul de Nominalizare și Remunerare al SNTGN Transgaz SA, a elaborat Raportul Final privind numirile pentru postul de Director General și Director Financiar ai SNTGN Transgaz SS.

Potrivit raportului, prin Hotărârea nr. 20/24.07.2024, Consiliul de Administrație al SNTGN Transgaz SA a aprobat următoarele:

– numirea domnului ION STERIAN în funcția de Director General începând cu data de 27.07.2025 până la data de 29.04.2029;

– numirea domnului MARIUS VASILE LUPEAN în funcția de Director Financiar începând cu data de 27.07.2025 până la data de 29.04.2029.

Ion Sterian conduce Transgaz din 2017 și a fost reconfirmat în mai multe rânduri de-a lungul anilor, cu mandate succesive.

Acțiunile Transgaz (TGN) au înregistrat un avânt spectaculos, în ultimii doi ani, dublându-și valoarea. De la începutul anului, titluri TGN au fost în urcare cu 74%, la 40.85 lei/unitate.

Transgaz este controlată de statul român, prin Secretariatul General al Guvernului, care deţine 58,5% din acţiuni.

Managementul Transgaz şi-a îndeplinit și depășit indicatorii din Planul de Administrare în perioada 2017-2024; Investitorii în acţiuni Transgaz au fost recompensați prin dividende şi dublarea valorii acţiunii, în condițiile în care compania și-a continuat investițiile în ritm alert

BVB | Știri BVB

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (19/08/2025)

Initierea programului de rascumparare de actiuni

TURISM, HOTELURI, RESTAURANTE MAREA NEAGRA S.A. (EFO) (19/08/2025)

Informare Depozitarul Central - operare diminuare capital social - nr. actiuni

TRANSILVANIA BROKER DE ASIGURARE (TBK) (19/08/2025)

Raport semestrial S1 2025_rectificare eroare materiala