Update articol:

Iranul a notificat țările vecine cu 72 de ore înainte de a ataca Israelul – ministrul de externe

Hossein Amirabdollahian - IRNA
  • În seara zilei de 13 aprilie, Iranul a lansat drone și rachete către Israel, numindu-l un răspuns la „numeroasele crime”

Autoritățile iraniene au notificat statele vecine despre atacul iminent asupra Israelului cu trei zile înainte ca acesta să aibă loc, a declarat ministrul iranian de externe Hossein Amir-Abdollahian.

„Noi [autoritățile iraniene] am notificat țările vecine [despre începutul atacului asupra Israelului] cu 72 de ore înainte de atac”, a declarat ministrul, citat de postul de televiziune Al Hadath.

În seara zilei de 13 aprilie, Iranul a lansat drone și rachete către Israel, numindu-l un răspuns la „numeroase crime”, inclusiv un atac atribuit Israelului asupra secției consulare a ambasadei Iranului la Damasc. Presa de stat iraniană a declarat că atacurile asupra Israelului au vizat locurile militare. Forțele de Apărare Israelului au declarat ulterior că au interceptat 99% din aproximativ 300 de obuze iraniene care zburau către statul evreu și au fost cauzate pagube minore bazei aeriene Nevatim.

BVB | Știri BVB

AETA SA (ELGS) (30/07/2025)

Lansare Productie Serie Wave Bin Prima Europubela cu Evacuare Complet Ranforsata

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (30/07/2025)

Publicarea Regulilor Fondului actualizate

S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. (TGN) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025