Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzJohan Meyer, FP
Fondul Proprietatea intenţionează să finalizeze listarea Salrom la Bursa de Valori Bucureşti în prima jumătate a anului 2023, a anunţat joi Johan Meyer, CEO Franklin Templeton Bucureşti, potrivit unui comunicat.
“Dorim să adresăm mulțumiri Ministerului Economiei pentru colaborarea strânsă pe parcursul acestui proces. Suntem încântați de această evoluție pozitivă, care reprezintă un pas esențial în proces și ne aduce mai aproape de listarea propriu-zisă. Dorim să finalizăm listarea Salrom la Bursa de Valori București în prima jumătate a anului 2023, mărind astfel numărul emitenților importanți listați pe piața principală”, a declarat Johan Meyer, CEO Franklin Templeton București și manager de portofoliu al Fondului Proprietatea.
Listarea Salrom va avea loc printr-o ofertă publică derulată de Fondul Proprietatea prin vânzarea participației sale de 49% din companie. Aprobarea memorandumului reprezintă pasul următor după aprobarea de principiu pentru listarea Salrom prin oferta publică derulată de Fondul Proprietatea în Adunarea Generală a Acţionarilor companiei din luna iulie 2021.
Statul român, prin Ministerul Economiei, nu intenționează să participe la procesul de listare prin vânzarea de acțiuni și va rămâne în continuare acționarul majoritar al companiei. Pe baza unui proces de selecție competitiv, Fondul a selectat BRD – Groupe Société Générale ca bancă de investiții pentru a coordona tranzacția.
Listarea Salrom ar crea lichidități pentru Fond, în conformitate cu strategia actuală de investiții a acestuia de a realiza valoare de la companiile în care a investit și de a crește lichiditatea în cadrul portofoliului Fondului. De asemenea, ar crea o oportunitate suplimentară și unică pentru investitorii de la Bursa de Valori București și ar sprijini dezvoltarea în continuare a pieței locale de capital.
Exim Banca Românească prelungește până la finalul lunii august oferta unică de economisire care permite…
Grupul Financiar Banca Transilvania a participat pentru prima dată în acest an la exercițiul european…
Statele Unite şi NATO lucrează la un nou mecanism de furnizare de echipamente militare americane…
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează asupra unui val de înșelătorii online în care…
Adrian Țuțuianu (PSD) a fost numit vineri în funcția de secretar de stat în cadrul…
Un grup de acționari ai Fondului Proprietatea, care dețin împreună 5,27% din capitalul social, solicită…
This website uses cookies.
Read More