Update articol:

Kirill Dmitriev subliniază inevitabilitatea unui preț al petrolului peste 100 de dolari pe baril

Kirill Dmitriev subliniază inevitabilitatea unui preț al petrolului peste 100 de dolari pe baril
 - poza 1 Kirill Dmitriev/ Sursa foto: x.com/kadmitriev
  • Prețul petrolului livrat efectiv în Asia depășește deja 90 de dolari pe baril pentru majoritatea tipurilor, a remarcat Kirill Dmitriev, directorul executiv al Fondului Rus de Investiții Directe, potrivit TASS

Reprezentantul special al președintelui rus pentru investiții și cooperare economică cu țările străine, directorul executiv al Fondului Rus de Investiții Directe (RDIF), Kirill Dmitriev, a subliniat inevitabilitatea creșterii prețului petrolului peste 100 de dolari pe baril în contextul conflictului din Orientul Mijlociu.

„Prețul petrolului livrat efectiv în Asia depășește deja 90 de dolari pe baril pentru majoritatea tipurilor. Țițeiul Murban costă 96 de dolari. Petrolul va ajunge în curând la 100 de dolari”, a scris el pe rețeaua de socializare X.

Ulterior, Dmitriev a adăugat că chiar și revista britanică de stânga liberală The Economist „este acum de acord cu un preț al petrolului de 100 de dolari pe baril”, spune TASS.

 

BVB | Știri BVB
ALRO S.A. (ALR) (25/03/2026)

Stadiu litigiu Alro & ANAF

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (25/03/2026)

Contract cf. art. 234 lit. i) Reg. ASF 5 din 2018

Turbo Long Certificates on One United Properties SA (RBONETL13) (25/03/2026)

Suspendare tranzactionare - ora 13:59 - Notificare Raiffeisen Bank International - atingere bariera

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (25/03/2026)

Anunt privind AGOA din 30/31 martie 2026