Energie

Libanul a reluat duminică furnizarea de energie electrică, ministrul Energiei anunţând un credit de 100 de milioane de dolari pentru a importa carburanţi

Ministerul Energiei din Liban a declarat duminică că a primit aprobarea Băncii Centrale pentru acordarea unui credit de 100 de milioane de dolari pentru importul de combustibil pentru producerea de energie electrică.

Ministerul a adăugat într-un comunicat că rețeaua țării a revenit la furnizarea aceleiași cantități de energie electrică ca înainte de întreruperea completă, raportată sâmbătă, când cele mai mari două centrale electrice ale sale au fost oprite din cauza lipsei de combustibil, potrivit Reuters.

Pana de curent de sâmbătă a provocat dificultăţi libanezilor, care se confruntă cu pierderea locurilor de muncă, creşterea preţurilor şi foamea provocată de înrăutăţirea situaţiei financiare a ţării. Pana de electricitate de sâmbătă a afectat întreaga ţară.

Armata libaneză a fost de acord, sâmbătă, să furnizeze 6.000 de kilolitri (1 kl=1.000 litri) de păcură, cantitate distribuit în mod egal celor două centrale, potrivit companiei naţionale de electricitate.

Libanul este paralizat de o criză economică agravată de lipsa carburanţilor. Moneda libaneză a scăzut cu 90% începând din 2019. Mulţi libanezi folosesc generatoare private care funcţionează cu motorină, care şi ea este în cantităţi reduse.

Articole recente

Marco Rubio afirmă că acordul de încetare a focului între Ucraina și Rusia „nu este exclus”

Secretarul de stat a mai declarat că nu crede că impunerea de sancțiuni suplimentare împotriva…

9 ore ago

Zelensky insistă pentru mai multă claritate cu privire la garanțiile de securitate pentru Ucraina în cazul unui acord de pace

Președintele ucrainean Volodymyr Zelensky a insistat pentru mai multă claritate cu privire la forma pe…

9 ore ago

Trump şi Putin au convenit în Alaska asupra unor ‘garanţii de securitate solide’ pentru Ucraina, susţine Witkoff

Preşedintele american şi omologul său rus au convenit în timpul întâlnirii lor de vineri din…

10 ore ago

Bolojan: România îşi poate recâştiga credibilitatea şi predictibilitatea prin respectarea angajamentelor şi consecvenţă în decizii

Respectarea angajamentelor şi consecvenţa în decizii sunt singurele căi prin care România îşi poate recâştiga…

10 ore ago

Ucraina: Von der Leyen salută propunerea lui Trump de a oferi garanţii de securitate inspirate de NATO

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a salutat duminică propunerea preşedintelui american, Donald Trump,…

10 ore ago

Incendii în Spania: Premierul Sanchez propune un pact naţional pentru urgenţă climatică

Prim-ministrul spaniol a anunţat un "pact naţional pentru urgenţă climatică" care să lase deoparte "luptele…

10 ore ago

This website uses cookies.

Read More