Industrie

LIBERTY Galați a finalizat o investiție de 13,5 milioane de Euro pentru modernizarea Fluxului Primar

LIBERTY Galați anunță finalizarea unei investiții de 13,5 milioane de Euro în modernizarea completă a Preîncălzitorului de Aer nr. 1 de la Furnalul nr. 5 al Combinatului Siderurgic. Acest proiect, care a fost realizat în ciuda complicațiilor generate de pandemia de Covid – 19, va îmbunătăți atât performanța cât și costurile Combinatului, potrivit unui comunicat de presă al companiei.

Preîncălzitorul de aer (sau cauper-ul) este un echipament de mare capacitate, cu o înălțime de peste 40 de metri, ce asigură preîncălzirea aerului insuflat în Furnal la o temperatură de circa 1.200 de grade Celsius. În prezent, se fac testele finale la cald, însă echipamentul a fost deja introdus în fluxul de producție, după ce parametrii au atins valorile proiectate.

Tehnologia implementată la acest cauper este de ultimă generație și asigură obținerea unor performanțe superioare în operarea Furnalului nr. 5 dar și costuri mai bune, mulțumită unei eficiențe energetice sporite.

Lucrarea de modernizare a fost executată de furnizori de specialitate din România, Luxemburg, Germania și Portugalia, alături de experți ai Combinatului: furnaliști, manageri de proiect, automatiști și alții.

Bogdan Grecu, Directorul General al LIBERTY Galați, a declarat: “Acest proiect complex reprezintă o modernizare esențială și de anvergură ce asigură menținerea continuității fluxului cald, ne îmbunătățește eficiența și reduce costurile. Sunt recunoscător tuturor membrilor echipelor care au lucrat la acest proiect de succes, în condițiile actuale dificile”.

Articole recente

Bessent: Acordul-cadru pentru TikTok a fost încheiat cu China, Trump și Xi îl vor finaliza vineri

SUA și China au ajuns la un acord-cadru pentru platforma de socializare TikTok, a declarat…

12 minute ago

Senat: Moțiunea simplă împotriva ministrului Educației – respinsă

Moțiunea simplă împotriva ministrului Educației, Daniel David, a fost respinsă, luni, de plenul Senatului. S-au…

17 minute ago

Alphabet devine a patra companie din lume cu o capitalizare de piaţă de 3 trilioane de dolari, în urma unei decizii favorabile în justiţie într-un proces antitrust

Acţiunile Alphabet, compania mamă a Google, au urcat cu peste 4% luni, propulsând gigantul tehnologic…

19 minute ago

Țările NATO care doboară drone rusești deasupra Ucrainei vor declanșa un război între alianță și Rusia – Medvedev

Politicianul a declarat că „puternica inițiativă europeană «Eastern Sentry»” l-a amuzat și a remarcat că…

3 ore ago

Serviciul rus de spionaj extern acuză UE că pregăteşte un „Maidan” în Serbia

Uniunea Europeană pregăteşte un „Maidan” în Serbia, iar actualele tulburări din ţară, la care participă…

3 ore ago

This website uses cookies.

Read More