International

Lituania vrea să finalizeze până la jumătatea anului 2025 infrastructura necesară pentru a găzdui o brigadă a NATO

Lituania vrea să creeze infrastructura necesară pentru a găzdui o brigadă a NATO condusă de Germania până la jumătatea anului 2025, transmite miercuri dpa, potrivit Agerpres.

Planurile în acest sens au fost confirmate miercuri la Vilnius de şeful comisiei parlamentare pentru securitate şi apărare naţională, Laurynas Kasciunas.

Până acum, data ţintă pentru majorarea contingentului trupelor NATO staţionate în republica baltică era 2027.

NATO a decis luna trecută la summitul de la Madrid să-şi întărească flancul de est, în lumina războiului din Ucraina, grupurile de luptă multinaţionale ale Alianţei urmând să fie extinse la nivel de brigadă, iar Germania va conduce o brigadă de luptă cu 3.000 până la 5.000 de soldaţi instalată în Lituania.

Conform planurilor iniţiale, doar o parte dintre militari vor fi staţionaţi în teren, alţii urmând să rămână în stand-by în ţările din care provin.

Ministrul lituanian al apărării Arvydas Anusauskas a menţionat într-o postare pe Facebook că pentru staţionarea brigăzii NATO va fi nevoie de construirea de depozite de arme şi echipamente, precum şi a infrastructurii necesare pentru găzduirea trupelor, planurile în acest sens fiind pregătite şi examinându-se în prezent opţiunile de finanţare.

În Lituania este staţionat din 2017 un batalion NATO ce are în momentul de faţă circa 1.600 de militari, condus de Germania, care dispune şi de cel mai mare contigent, de peste 1.000 de militari.

Articole recente

Topul celor mai bune orașe pentru Generația Z 

Bangkok, Thailanda, este orașul numărul 1 pentru Generația Z, în parte datorită scorurilor sale ridicate…

o oră ago

Canada a eliminat multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA

Canada a eliminat vineri multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA, marcând un pas semnificativ…

2 ore ago

Cancelarul Merz, despre un acord de pace în Ucraina: Suntem la o distanţă de 10 kilometri şi am parcurs, poate, primii 200 de metri

Cancelarul german Friedrich Merz a descris eforturile de a ajunge la un acord de pace…

2 ore ago

Muncitorii străini au impulsionat economia zonei euro, afirmă Christine Lagarde

Preşedinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, a declarat sâmbătă, la simpozionul anual al Rezervei Federale…

2 ore ago

În spatele importurilor masive de petrol rusesc ale Indiei: cel mai bogat om din Asia (Al Jazeera)

Importurile de țiței rusesc ale Reliance au crescut de la 3% înainte de războiul din…

3 ore ago

Un atac cu drone ucrainene provoacă un incendiu și reducerea capacității centralei nucleare rusești de la Kursk

Un atac cu drone ucrainene a provocat un incendiu de scurtă durată la centrala nucleară…

3 ore ago

This website uses cookies.

Read More