Update articol:

Maia Sandu, prima reacţie după scrutin: Am demonstrat lumii întregi că suntem curajoşi şi demni, nu ne-am lăsat cumpăraţi, intimidaţi, speriaţi. Ne-am mobilizat şi ne-am protejat ţara prin votul nostru onest

Maia Sandu, preşedintele Republicii Moldova, a afirmat că prin votul de duminică cetăţenii ţării au demonstrat lumii întregi că sunt curajoşi, demni, nu s-au lăsat cumpăraţi, intimidaţi, speriaţi, potrivit News.ro.

”Ne-am mobilizat şi ne-am protejat ţara prin votul nostru onest”, a declarat ea, în pfima apariţie după anunţarea rezultatelor parţiale ale alegerilor parlamentare, în urma cărora partidul său, PAS, s-a plasat pe primul loc, cu peste 50% din voturi. Ea a reamintit că Federaţia Rusă a încercat să dezbine Republica Moldova, subliniind că că niciodată un scrutin nu trebuie să se mai desfăşoare sub asemenea ameninţări.

 
Conform rezultatelor alegerilor parlamentare de duminică, din Republica Moldova, după numărarea a 99,91% din procesele verbale, PAS a obţinut 50,16%. Pe locul II s-a clasat Blocul Patriotic – 24,19%. Urmează Blocul Alternativa – 7,97%, Partidul Nostru – 6,20% şi Partidul „Democraţia Acasă” – 5,62%.
 
”Mulţumesc frumos tuturor cetăţenilor Republicii Moldova care au participat ieri la vot, în satele mici, în oraşele mari, în ţară sau peste hotare fiecare vot a contat. Am demonstrat lumii întregi că suntem curajoşi şi demni, nu ne-am lăsat cumpăraţi, intimidaţi, speriaţi. Ne-am mobilizat şi ne-am protejat ţara prin votul nostru onest. Vă mulţumesc din suflet”, a declarat Maia Sandu. 
 
Ea a subliniat că cetăţenii au fost uniţi atunci când viitorul ţării este în pericol. 
”Am demonstrat responsabilitate şi acasă şi în diasporă. Şi cei care ieri toată ziua au cules struguri pe câmp pentru că, iată, vin ploile, şi cei pentru care secţia de vot a fost la sute sau chiar mii de kilometri şi- au făcut timp, au ajuns la urna de vot şi şi-au ajutat ţara prin votul lor. Ieri, dar şi în săptămânile de campanie, am arătat că ştim să fim uniţi atunci când viitorul ţării noastre este în primeşdie. Trebuie să rămânem la fel de uniţi şi în efortul nostru de zi de zi pentru ca să participăm împreună la dezvoltarea Moldovei. Unitatea noastră ne va proteja în aceste timpuri grele şi ne va ajuta să realizăm mai repede şi mai bine programele de dezvoltare a ţării”, a afirmat preşedintele Republicii Moldova.
 
Maia Sandu a explicat că nu este victoria unui partid, ci a întregii ţări. 
”Rezultatul votului nu este victoria unui partid sau a unor alegători. Este victoria ţării. Şi această victorie trebuie să o folosim pentru binele tuturor cetăţenilor indiferent pentru cine au votat. Moldova este casa noastră a tuturor şi cu toţii ne dorim aceleaşi lucruri, să trăim în pace, în libertate, să le asigurăm copiilor noştri un viitor bun aici acasă în siguranţă.  Calea cea mai scurtă către aceste obiective este calea europeană. Votul de ieri este un mandat puternic pentru procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.”,  a mai transmis Maia Sandu.
Ea a reamintit că Federaţia Rusă a încercat să dezbine Republica Moldova. 
”În toată această perioadă Kremlinul a încercat să ne dezbine şi să lovească în încrederea noastră încrederea în stat, în instituţii, Unii în alţii, încrederea în capacitatea noastră de a rezista. Această campanie a arătat că avem vulnerabilităţi, dar avem şi instituţii capabile şi oameni dedicaţi. Comisia Electorală Centrală, Poliţia, Serviciul de Informaţii şi Securitate, Centrul Naţional Anticorupţie, procurori, carabineri specialişti în prevenirea atacurilor cibernetice, în combaterea spălării banilor, multe alte instituţii şi funcţionari au vegheat zi şi noapte pentru a proteja integritatea proceselor electorale şi alegerea suverană a moldovenilor”, a mai afirmat Maia Sandu.
 
Maia Sandu a mai declarat că niciodată un scrutin nu trebuie să se mai desfăşoare sub asemenea ameninţări.  
 
”În aceste alegeri am văzut că atât societatea, cât şi instituţiile statului au devenit mai reziliente. Dar mai avem încă mult de lucru. Niciodată un scrutin nu trebuie să se mai desfăşoare sub asemenea ameninţări. Şi aici cel mai important lucru pe care trebuie să îl facem este reforma jusţiei. În democraţie, societatea funcţionează după lege, iar legea trebuie să fie aplicată în raport cu fiecare. Trebuie să eliminăm definitiv acest fenomen ruşinos de cumpărare a voturilor, în primul rând asigurându-ne că toţi cei care au organizat aceste scheme şi au momit oamenii în aceste capcane sunt pedepsiţi conform legii. Iar partidele politice trebuie să respecte exemplar prevederile legii, mai ales a legii cu privire la finanţare. Acesta este un element esenţial al procesului democratic veritabil, iar încălcările trebuie sancţionate. Lupta cu dezinformarea e mai dificilă, dar trebuie să căutăm şi aici soluţii”, a mai afirmat Maia Sandu. 
 
În încheierea discursului, preşedintele Republicii Moldova a avut un mesaj şi pentru cetăţeni. 
 
”Dragi cetăţeni, ştiu că unii dintre dumneavoastră îşi fac griji. Viitoarea guvernare trebuie să se asigure că fiecare cetăţean este parte a proiectului de dezvoltare a ţării. Nimeni nu trebuie lăsat în urmă. Alegerile au trecut şi ştiu că mulţi dintre voi sunteţi obosiţi. A fost o perioadă grea şi încărcată. Acum e momentul să ne adunăm cu toţii şi să ne amintim că ne uneşte mai mult decât ceea ce ne despart. Nu există învingători şi învinşi, pentru că doar împreună putem construi un viitor paşnic, sigur şi prosper pentru Republica Moldova. Iar acum vă mai spun ceva. Să nu uităm că există viaţă şi dincolo de politic㪠plimbări, cărţi, spectacole, sport, întâlniri cu familia şi cu prietenii”, a mai precizat Maia Sandu.

BVB | Știri BVB

TERAPLAST SA (TRP) (29/09/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

Turbo Long Certificates on Natural Gas (RBNAGTL10) (29/09/2025)

Reluare tranzactionare - ora 16:10 - Notificare Raiffeisen Bank International modificare limita variatie

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (29/09/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 22.09.2025 - 26.09.2025

BRK AUR Turbo Short 3850 (BKAURTS31) (29/09/2025)

Tranzactionare valoare rascumparare in piata RVSP pe 30 Septembrie si 1 Octombrie 2025