Industrie

Ministerul Economiei majorează cu 4,75 milioane lei capitalul Uzinei Mecanice Cugir, pentru producția de armament

Participația Ministerului urcă la 69,5%, iar a Romarm scade la 30,4%

Acționarii Uzinei Mecanice Cugir au decis, în noiembrie 2018, majorarea capitalului social cu 4,75 milioane lei, sumă ce va fi subscrisă integral de către statul român, prin Ministerul Economiei.

În prezent, Ministerul Economiei are 66,4% din companie, iar Romarm, 33,6% Având în vedere că Romarm nu va participa la majorare, participația sa va scădea la 30,4%, iar cea a ministerului va urca la 69,5%.

Potrivit deciziei AGA, majorarea capitalului social se realizează pentru finanțarea investițiilor necesare protecției intereselor esențiale de securitate națională și care se referă la producția de armament, muniție și material de război.

În prezent, Uzina Mecanică Cugir deține investiția „Modernizarea fabricației de armament de infanterie și munitie prin asimilarea de produse NATO”.

Articole recente

Aeronave poloneze şi aliate ridicate de la sol, aeroportul din Lublin închis într-un gest “preventiv”

Avioane poloneze şi aliate au fost desfăşurate sâmbătă pentru a proteja spaţiul aerian polonez din…

4 ore ago

Unicredit ar putea vinde participația în Commerzbank unei bănci din afara UE

Andrea Orcel, CEO al UniCredit, a declarat că banca italiană ar putea lua în considerare…

5 ore ago

Daniel David: Dacă moţiunea simplă trece, deşi nu sunt obligat, nu mai am de ce să fiu ministru

Ministrul Educaţiei, Daniel David, a declarat sâmbătă că îşi va da demisia din funcţie în…

6 ore ago

Guvernul spune că decizia eliminării plafonării adaosului comercial la alimentele de bază a fost luată de coaliţie

Guvernul a transmis, sâmbătă, că decizia eliminării plafonării adaosului comercial la alimentele de bază a…

6 ore ago

This website uses cookies.

Read More