Energie

Ministerul Energiei: În prezent, numărul consumatorilor nealimentați cu energie este de 2.232, ceea ce reprezintă mai puțin de 10% din totalul celor afectați inițial de inundații

În prezent, numărul consumatorilor nealimentați cu energie este de 2.232, ceea ce reprezintă mai puțin de 10% din totalul celor afectați inițial de inundații, a transmis Ministerul Energiei.

Astăzi, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, se află în județul Galați, în zona afectată de inundații, pentru a evalua situația avariilor și a coordona acțiunile de remediere. Încă de aseară, ministrul a ajuns la centrul de comandă al Distribuție Energie Electrică România (DEER), unde a discutat cu echipele tehnice, potrivit comunicatului ministerului.

În această dimineață, ministrul Sebastian Burduja a avut o discuție cu șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, care a acordat sprijin pentru relocarea unor stâlpi de medie tensiune. Ministrul va fi prezent în localitatea Pechea în jurul orei 10:00, alături de echipele de intervenție, pentru a evalua situația stației de transformare afectate.

La solicitarea DSU, pentru siguranța populației, alimentarea cu energie electrică a fost oprită pentru mai mult de 1.000 de gospodării, pentru a preveni riscurile legate de inundații. Echipele DEER vor inspecta astăzi fiecare gospodărie în parte, pentru a evalua starea de siguranță a instalațiilor.

În ultimele două zile, peste 25.000 de gospodării au fost afectate de lipsa energiei electrice, însă, datorită intervențiilor neobosite ale echipelor tehnice, alimentarea a fost restabilită în proporție de peste 90%.

Articole recente

Euronext continuă demersurile pentru achiziţionarea Bursei din Atena

Operatorul bursier european Euronext a depus o ofertă voluntară pentru achiziţionarea tuturor acţiunilor Bursei din…

o oră ago

Atenționare ASF: Un cont fals de Facebook utilizează identitatea Președintelui ASF Alexandru Petrescu

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) informează publicul cu privire la apariția unui cont fals de…

2 ore ago

Ministrul Mediului, la Broșteni: O să facem absolut tot ceea ce putem ca să ajutăm; nu doresc să fac o activitate populistă

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a declarat joi, în cadrul unei vizite efectuate…

2 ore ago

Trimisul special al SUA, în Israel pe fondul crizei alimentare din Gaza şi al impasului în negocierile de la Doha

Trimisul special al SUA pentru Orientul Mijlociu, Steve Witkoff, a început joi o vizită în…

2 ore ago

Guvernul a corelat normele metodologice cu prevederile Codului fiscal în ceea ce privește modificarea cotelor de TVA

Guvernul a corelat joi, prin hotărâre, dispozițiile normelor metodologice cu prevederile Codului fiscal în ceea…

2 ore ago

Miruţă: Numirile în CA-uri sunt provizorii, indemnizaţiile nu depăşesc 3000 lei; selecţia s-a făcut pe bază de CV, nu politic

Numirile făcute în consiliile de administraţie ale companiilor de stat sunt provizorii, niciuna pe indemnizaţie…

2 ore ago

This website uses cookies.

Read More