Auto

Ministerul Finanţelor: Ajutor de stat de maximum 644,55 milioane lei pentru companiile Grupului Renault

Ministerul Finanţelor a finanţat 7 proiecte de investiţii pentru cele 3 societăţi ale Grupului Renault, în valoare totală de peste 2,242 miliarde lei, care generează 1.478 de noi locuri de muncă, iar ajutorul de stat acordat este în valoare totală de maximum 644,55 milioane lei, informează instituţia, printr-un comunicat.

Potrivit sursei citate, proiectele generează contribuţii directe la dezvoltarea regională prin plata de taxe şi impozite de peste 1,247 miliarde lei. În prezent, sunt finalizate 5 proiecte de investiţii cu o valoare totală de 1,438 miliarde lei, care au generat un număr de 1.178 locuri de muncă, iar ajutorul de stat acordat este de 436 milioane lei.

Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, a efectuat marţi o vizită de lucru la Centrul Tehnic Titu al Grupului Renault, una dintre cele mai importante platforme de cercetare şi dezvoltare ale companiei în Europa.

“Trebuie să fim mereu atenţi la nevoile mediului de afaceri şi la măsurile concrete care generează progres. În acest sens, le-am dat o veste bună. După discuţii cu ACAROM, CONCORDIA, AHK şi CCIFER, am pregătit un act normativ prin care propunem o măsură de sprijin pentru acest domeniu strategic, prin aplicarea deducerii fiscale pentru cheltuielile de cercetare-dezvoltare, începând cu anul 2024, şi pentru companiile care plătesc impozitul minim pe cifra de afaceri. Sper ca proiectul să fie agreat la nivelul coaliţiei de guvernare şi să ajungă în Guvern cât mai repede”, a menţionat Marcel Boloş, citat în comunicat.

Ministrul Finanţelor a discutat cu echipa de management a Grupului Renault despre situaţia industriei auto şi despre viitoarele proiecte de investiţii ale Renault în România, ocazie cu care au fost punctată nevoia unor măsuri suplimentare de stimulare a sectorului de cercetare-dezvoltare, pentru industriile care dezvoltă tehnologii noi şi contribuie la competitivitatea ţării.

“Dacia-Renault este un exemplu de bune-practici şi un investitor important în economia românească. Unul dintre principiile după care mă ghidez, ca ministru al Finanţelor, este acela că investiţiile de anvergură în economie generează, pe lângă locuri de muncă, şi dezvoltarea unui sector foarte important, un efect multiplicator pentru dezvoltarea regională”, a subliniat ministrul Finanţelor.

În cadrul întâlnirii, Marcel Boloş a reiterat dorinţa Guvernului să creeze un mediu favorabil pentru dezvoltarea afacerilor şi pentru atragerea de noi investiţii, atât prin politici fiscale echilibrate, cât şi prin susţinerea inovaţiei şi a digitalizării.

Vizita a inclus şi o prezentare a ultimelor inovaţii tehnologice şi a proiectelor de cercetare în curs de dezvoltare la Centrul Tehnic Titu.

Articole recente

SUA: Rezerva Federală menţine nemodificată dobânda,sfidând solicitările preşedintelui Donald Trump de relaxare a politicii monetare

Rezerva Federală a SUA (Fed) a menţinut dobânda de referinţă la un interval cuprins între…

7 ore ago

Ionuţ Aurică – numit vicepreşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală

Ionuţ Aurică a fost numit în funcţia de vicepreşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală,…

7 ore ago

Poate exista prosperitate fără educație financiară? Cum eliminăm inegalitățile economice printr-o abordare sistemică  (analiză ISF)

Valentin Ionescu (foto stânga), Președintele Institutului de Studii Financiare (ISF) și Ieronim Ștefan (dreapta), coordonatorul…

8 ore ago

Foto și video de la erupția vulcanului Klyuchevskoy

 Serviciul Geofizic al Academiei Ruse de Științe a publicat pe canalul său de Telegram foto…

9 ore ago

Robert Cosmin Pană, numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un mandat de patru ani

Robert Cosmin Până a fost  numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un…

9 ore ago

Emiratele Arabe Unite construiesc o conductă care va transporta apă desalinizată către sudul Fâşiei Gaza

Emiratele Arabe Unite (EAU) vor începe, cu acordul Israelului, construcţia unei conducte importante ce va…

11 ore ago

This website uses cookies.

Read More