Update articol:

Ministrul Costel Alexe: Extinderea reţelelor de gaze naturale reduce presiunea de pe pădurile României

Ministrul Costel Alexe: Extinderea reţelelor de gaze naturale reduce presiunea de pe pădurile României
 - poza 1 Sursa foto: Facebook.com/Costel.Alexe

Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Costel Alexe, a declarat, duminică, la Iaşi, că extinderea reţelei de gaze naturale în România reprezintă o necesitate pentru populaţie, însă, în acelaşi timp, “reduce presiunea de pe pădurile României”, potrivit Agerpres.

El a declarat, într-o conferinţă de presă la care a participat şi europarlamentarul Siegfried Mureşan, că România are nevoie de resurse din bugetul Uniunii Europene pentru creşterea gradului de racordare a gospodăriilor populaţiei la reţeaua de gaz.

“Pentru că suntem în judeţul Iaşi, unde avem astăzi reale probleme în alimentarea locuinţelor cu gaze naturale, sperăm, domnule Siegfried Mureşan, ca şi în următorul exerciţiu financiar, pe lângă aceşti 900 de milioane de euro, România să beneficieze de resurse pentru extinderea şi modernizarea reţelelor de gaze naturale. Eu, ca ministru al Mediului, mă bucur mai mult pentru că reducem presiunea de pe pădurile României, iar judeţul nostru, ca de altfel întreaga Moldovă, are această problemă. După cum bine ştiţi, comparativ cu alte state europene, România cu 36% grad de racordare stă mult sub Ungaria, care e la 90%, sau Republica Moldova, care e la 76%”, a mai afirmat Alexe.

BVB | Știri BVB
TERAPLAST SA (TRP) (27/10/2025)

Detalii teleconferinta T3/2025

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (27/10/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 20.10.2025 - 24.10.2025

ROMPETROL RAFINARE S.A. (RRC) (27/10/2025)

Programul de investitii in capacitatile de stocare, continuat de Rompetrol Rafinare

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (27/10/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 20.10.2025 - 24.10.2025

AAGES S.A. (AAG) (27/10/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 20-24 octombrie 2025