Update articol:

Ministrul de externe ucrainean va face o vizită în China între 23-26 iulie, pentru discuţii referitoare la mijloacele de a se pune capăt războiului

Dmitro Kuleba Dmitro Kuleba/ Sursa foto: Twitter
Ministrul de externe ucrainean, Dmitro Kuleba, va întreprinde o vizită în China în perioada 23-26 iulie, au anunţat luni cele două diplomaţii, potrivit Agerpres.

La invitaţia ministrului de externe Wang Yi, omologul său ucrainean Dmitro Kuleba va vizita China între 23 şi 26 iulie, a anunţat luni purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe de la Beijing, Mao Ning, potrivit agenţiilor Xinhua şi Reuters.

La rândul său, AFP a transmis că şeful diplomaţiei ucrainene, Dmitro Kuleba, se va deplasa între 23 şi 26 iulie în China, aliată a Rusiei, pentru discuţii referitoare la mijloacele de a se pune capăt războiului între Moscova şi Kiev.

‘Subiectul principal al discuţiilor va fi căutarea de mijloace pentru a stopa agresiunea rusă, precum şi rolul Chinei privind modul de a se ajunge la o pace durabilă şi justă’, a indicat Ministerul de Externe de la Kiev într-un comunicat.

China nu a participat la summitul de pace organizat de Kiev în Elveţia în iunie, din cauza absenţei Rusiei, care nu a fost invitată.

Autorităţile ucrainene vor acum să elaboreze un plan în vederea unei păci ‘juste’ şi mizează pe invitarea Moscovei la un al doilea summit.

BVB | Știri BVB
SINTEZA S.A. (STZ) (19/11/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (19/11/2025)

Semnarea unui contract semnificativ

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (19/11/2025)

Initierea procedurilor privind Oferta Publica de Cumparare

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (19/11/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

MECANICA CEAHLAU (MECF) (19/11/2025)

Numire Presedinte Consiliul de Administratie