Ministerul Afacerilor Externe rus a îndemnat duminică “toate părţile implicate” la “reţinere”, după loviturile iraniene împotriva Israelului, informează AFP, Reuters şi TASS.
“Îndemnăm toate părţile implicate la reţinere. Contăm pe statele din regiune pentru a găsi o soluţie la problemele existente, prin mijloace politice şi diplomatice”, adaugă ministerul sud într-un comunicat.
Iranul a lansat sâmbătă peste 200 de drone şi rachete împotriva Israelului, ca răspuns la un bombardament împotriva consulatului său de la Damasc. Teheranul a acuzat Israelul de acest bombardament, însă acesta nici nu a confirmat, nici nu a dezminţit, potrivit Agerpres.
Totodată, MAE rus a atras duminică atenţia că nu a existat o reacţie adecvată la atacul israelian asupra consulatului Iranului din Siria, din cauza poziţiei membrilor săi occidentali.
Represaliile de sâmbătă constituie primul atac direct întreprins vreodată de puterea iraniană împotriva teritoriului israelian.