Update articol:

Nicușor Dan: “Există varianta ca rafinăria Petrotel Lukoil să fie preluată pe o perioadă limitată de statul român”

Nicusor Dan/foto www.presidency.ro Nicusor Dan/foto www.presidency.ro

Există varianta ca rafinăria Petrotel Lukoil să fie preluată pe o perioadă limitată de statul român”, a declarat acum președintele Nicușor Dan.

Acesta a spus: “E un grup de lucru la nivelul Guvernului, de care sunt informat.  În linii mari, Lukoil are în România o rafinărie și 100 de benzinării. Asta este activitatea comercială a Lukoil în România. Ponderea benzinăriilor nu este foarte importantă.

Importantă este rafinăria. În acest moment, ea este închisă pentru mentenanță,  urmând să fie redeschisă în câteva săptămâni. După cum se vede, faptul că ea e închisă nu afectează fluxul. Însă pe termen mediu și lung, dacă ea nu ar mai procesa, nu ar mai rafina, ne-ar obliga să importăm mai mult. Asta este problema.

Pe de o parte, nu există riscul ca ea să fie preluată de o firmă paravan a Rusiei, pentru  că avem o comisie care evaluează toate vânzările de companii care au un interes strategic. Acest risc nu există”.

Este vorba de Comisia pentru Examinarea Investițiilor Străine Directe care evaluează toate vânzările de companii de interes strategic.

Nicușor Dan a continuat: “Bineînțeles că există un interes ca să fie preluată, însă nimic nu ne obligă să ne grăbim cu procesul ăsta. Și există și varianta care are nevoie de un cadru normativ special, ca pe o perioadă limitată ea să fie preluată de statul român”.

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, anunţă, marţi seară, că România va aplica ferm sancţiunile internaţionale ce vizează Lukoil şi nu va solicita prelungirea termenului de 21 noiembrie impus de autorităţile din SUA. În plus, ministrul precizează că se lucrează la cadrul legal necesar care să permită impunerea sancţiunilor, dar şi continuitatea activităţilor de rafinare ale Petrotel Ploieşti, precum şi de comercializare a produselor petroliere şi protejarea locurilor de muncă pentru cei 5.000 de angajaţi.

BVB | Știri BVB
OIL TERMINAL S.A. (OIL) (12/11/2025)

Completare Convocare AGAO 28.11(02.12).2025

BIOFARM S.A. (BIO) (12/11/2025)

Prelungire mandat Presedinte C.A.

S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. (TGN) (12/11/2025)

Disponibilitate raport Trim. III 2025 si organizare teleconferinta

CONPET SA (COTE) (12/11/2025)

Disponibilitate raport trim 3 2025