Macroeconomie

Noul proiect al bugetului de stat prevede un deficit de 36,15 miliarde lei, faţă de 34,85 miliarde lei varianta anterioară

Noul proiect al Legii bugetului, publicat vineri noapte pe site-ul Ministerului Finanţelor, prevede un deficit al bugetului de stat de circa 36,157 miliarde lei, cu 1,3 miliarde lei mai mare faţă de cel din varianta anterioară, de 34,857 miliarde lei, potrivit Agerpres.

“Bugetul de stat se stabileşte la venituri în sumă de 164.543,4 milioane lei, iar la cheltuieli în sumă de 258.735,1 milioane lei credite de angajament şi în sumă de 200.700,2 milioane lei credite bugetare, cu un deficit de 36.156,8 milioane lei”, se menţionează în proiect.

Conform noului raport privind situaţia macroeconomică pe 2019, Produsul Intern Brut este stabilit la 1.022 miliarde lei, creşterea economică la 5,5%, inflaţia la 2,8%, veniturile bugetului general consolidat la 342,675 miliarde lei (33,5% din PIB), cheltuieli BGC de 368,793 miliarde lei 36,07% din PIB), deficit de 26,118 miliarde lei, respectiv 2,55% din PIB, un număr de 287.000 şomeri şi un câştig salarial de 3.085 lei.

În proiectul de buget publicat pe 31 ianuarie, erau prevăzute venituri ale bugetului general consolidat de 341,51 miliarde de lei, respectiv 33,4% din PIB şi cheltuieli de 367,628 miliarde lei, ceea ce reprezenta 35,9% din PIB.

Articole recente

Trump vrea să reducă durata de valabilitate a vizelor pentru jurnaliştii şi studenţii străini

Administraţia preşedintelui american Donald Trump a propus joi reducerea duratei de şedere în SUA pentru…

8 minute ago

Livrările de petrol rusesc via conducta Drujba au fost reluate

Livrările de petrol rusesc către Ungaria şi Slovacia via conducta Drujba au fost reluate, după…

10 minute ago

Cris-Tim lansează un nou produs în cea mai dinamică categorie din piața mezelurilor – cârnații Grătărescu

Grupul Cris-Tim, liderul pieței de carne procesată și al segmentului ready meal din România, cât…

18 minute ago

Generaţia Z percepe munca la birou ca un spaţiu pentru dezvoltare; doar 1% ar lucra exlusiv de la distanţă (consultanţi)

Generaţia Z consideră că locul de muncă la birou nu mai este doar un spaţiu…

50 de minute ago

Doi angajați Microsoft au fost concediați, după ce au ocupat biroul președintelui în semn de protest față de legăturile cu Israelul – video

* Protestatarii au ocupat biroul președintelui companiei marți * Microsoft spune că acțiunea a fost…

o oră ago

This website uses cookies.

Read More