Update articol:

Obligatiunile NE PROPERTY B.V., de 500 de milioane de euro, intra la tranzactionare pe BVB

Obligatiunile NE PROPERTY B.V., de 500 de milioane de euro, intra la tranzactionare pe BVB
 - poza 1

Bursa de Valori Bucuresti (BVB) informeaza ca obligatiunile corporative emise de NE PROPERTY B.V. intra la tranzactionare incepand cu 1 august 2019, pe piata reglementata la vedere administrata de BVB. Listarea a fost intermediata de BRD-Groupe Societe Generale. Obligatiunile sunt listate dual, atat la Bursa de Valori Bucuresti, cat si la Irish Stock Exchange (ISE), si fac parte dintr-un program total de 1,5 miliard de euro.

Caracteristicile emisiunii de obligatiuni, aflate la a doua transa, este in valoare de 500 de milioane de euro, sunt:

•   Tip si clasa: nominative, dematerializate, garantate, liber transferabile, evidentiate prin inscriere in cont;

•   Numar: 5.000

•   Valoare nominala: 100.000 EUR / obligatiune

•   Dobanda (fixa): 2,625%

•   Plata cupon: anual

•   Data maturitatii: 22 mai 2023

Prima transa a obligatiunilor corporative emise de NE PROPERTY la BVB a avut loc in decembrie 2017 si o valoare de 500 de milioane de euro.

Oferta de obligaţiuni de 500 de milioane de euro a reprezentat a doua fază a unui program total de 1,5 miliarde de euro. Oferta similară din 2017 a fost prima emisiune de eurobonduri corporative din categoria investment-grade listată la BVB.   

Banca Europeană de Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a investit 50 de milioane de euro în această ofertă, după o sumă similară în obligațiunile companiei imobiliare lansate în 2017.

NEPI Rockcastle deţine 24 de malluri în România, cu o suprafaţă totală de 736.600 mp, o valoare de 1,7 miliarde de euro, şi venituri anuale din chirii de 120 de milioane de euro. 

ASF a aprobat listarea la BVB a obligațiunilor NE Property, companie deținută de Nepi

BVB | Știri BVB
ALTUR S.A. (ALT) (29/10/2025)

Erata la Raportul curent din data de 27.10.2025

SOCEP S.A. (SOCP) (29/10/2025)

Hotarare Directorat initiere proces de fuziune prin absorbtie

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (29/10/2025)

Indicatori operationali-cheie preliminari T3 2025

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (29/10/2025)

Hotarari AGEA & AGOA - 29 octombrie 2025