Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzOMV Petrom SA a fost trimisă în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de ucidere din culpă, varianta agravată, în legătură cu un incident ce a avut loc în data de 27.04.2016 și care a rezultat în decesul unui minor care a căzut în beciul sondei Cobia nr. 2971, arată un raport al companiei transmis Bursei de Valori București.
În aprilie 2016, în comuna Cobia, din judeţul Dâmboviţa, un copil de un an şi opt luni a fost găsit mort, înecat într-o fosă plină cu petrol de lângă o sondă amplasată la marginea satului Mislea.
Într-un alt caz, compania OMV Petrom a fost condamnată definitiv, în octombrie 2020, pentru ucidere din culpă după decesul unui copil de 9 ani în urma unui incident petrecut lângă una dintre sondele societăţii. Compania fusese trimisă în judecată, la sfârşitul anului 2015, de procurorii Parchetului General pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă, în legătură cu un eveniment din anul 2014, când un băiat de 9 ani a decedat după ce a inhalat gaze de la o sondă situată lângă localitatea Ariceştii Rahtivani, judeţul Prahova, sondă care nu avea un gard de protecţie.
România va dispune, până la sfârșitul acestui an, de întreaga dotare tehnologică necesară tipăririi bancnotelor…
Cele două mari piețe și blocuri comerciale de pe malurile Atlanticului au negociat timp de…
Armata ucraineană a anunţat sâmbătă că a lovit instalaţii petroliere în interiorul Rusiei, între care…
Starea de sănătate a fostului preşedinte Ion Iliescu s-a deteriorat, la acest moment fiind critică,…
Helsinki, capitala Finlandei, nu a înregistrat niciun deces în accidente rutiere în ultimul an, au…
Oficiali indieni au declarat că ţara va continua să cumpere petrol din Rusia în pofida…
This website uses cookies.
Read More