Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzNumărul femeilor acţionari sau asociaţi în firmele din România era, la finele lunii iunie 2020, de 408.199, în scădere cu 24,6% faţă de luna mai, acestea având o pondere de 34,37% în total acţionari sau asociaţi, reiese din datele Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).
La finele lunii mai au fost înregistrate 541.255 de femei acţionari sau asociaţi în firmele din România.
Conform datelor centralizate, acţionarii sau asociaţii bărbaţi erau în număr de 779.362 (65,63%) în cele 1.005.993 de firme active din România la finalul lunii iunie. La finalul lunii mai erau 906.232 bărbaţi acţionari în cele 1.000.866 firme active.
Totodată, numărul total de asociaţi/acţionari persoane fizice era, în perioada menţionată, de peste 1,187 milioane.
Statistica în funcţie de ponderea acţionarilor de sex feminin în numărul de firme active din judeţe arată că în judeţul Tulcea se înregistra cel mai mare procent, respectiv 38,93% (în cele 7.751 firme), în timp ce la polul opus se situează Harghita, cu 28,27% acţionari femei (în cele 10.901 firme), potrivit Agerpres.
Economia României ar urma să crească gradual, pe fondul necesarei consolidări fiscale, care este esenţială…
Diana Coroabă, Partener PwC România, Ana Maria Iordache, Partener D&B David și Baias, Anca Lungeanu, Senior Manager…
Noua conducere ANAF a început în forță. Doar că forța asta s-a prăbușit spectaculos într-o…
În fiecare an, a doua zi de vineri din luna septembrie, consacrată ca Ziua Gazistului,…
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, afirmă că niciodată nu va fi de acord cu vaccinarea obligatorie.…
Programul de răscumpărare gigant, de până la 20% din companie, propus de One United Properties,…
This website uses cookies.
Read More