Update articol:

Opozantul venezuelean Juan Guaido se teme că “va avea soarta lui Navalnîi”

Opozantul venezuelean Juan Guaido se teme că “va avea soarta lui Navalnîi”
 - poza 1 Juan Guaido

Opozantul venezuelean Juan Guaido a afirmat miercuri la Washington că se teme că, dacă s-ar întoarce în ţara sa, “ar putea avea soarta lui Navalnîi”, de la numele politicianului rus de opoziţie Aleksei Navalnîi, închis în Rusia, notează AFP, potrivit Agerpres.

Guaido, care a sosit în Statele Unite în urmă cu câteva zile din Columbia, de unde susţine că a fost deportat, a participat la un forum de discuţii la centrul de studii Wilson Center din capitala americană.

“Dacă mă întrebaţi astăzi dacă mă pot întoarce mâine în Venezuela, aşa cum am făcut-o în 2019 şi 2020, ori aşa cum a făcut Navalnîi (în Rusia), sunt sigur că aş putea avea aceeaşi soartă” ca şi el, a declarat Guaido.

Manifestanţi pro-Maduro au deranjat discuţia, strigând “Guaido este un mincinos”, înainte de a fi escortaţi afară din sală.

Juan Guaido nu este persona non grata, dar Washingtonul s-a distanţat clar de cel care a fost cândva protejatul Statelor Unite.

“Nu sunt la curent cu niciun proiect” pentru o reuniune cu opozantul, a afirmat miercuri purtătorul de cuvânt adjunct al Departamentului de Stat, Vedant Patel, întrebat în cursul briefingului său cotidian de presă despre o posibilă întâlnire cu Juan Guaido în această săptămână.

Acesta din urmă a indicat că are întâlniri cu parlamentari americani, dar nicio întâlnire cu administraţia Biden nu pare programată până în prezent.

Guaido se află în Statele Unite după ce, potrivit lui, a fost expulzat din Columbia, unde şi-a făcut o apariţie neaşteptată la recentul summit privind relansarea dialogului în Venezuela, la Bogota. El a denunţat o “persecuţie” politică.

El a sosit pe 25 aprilie cu un zbor de pasageri la Miami, în Florida, în sud-estul Statelor Unite.

Guaido a declarat miercuri Wilson Center că soţia sa, Fabiana Rosales, şi cele două fiice i s-au alăturat luni.

Nu este clar deocamdată dacă intenţionează să solicite azil în Statele Unite.

Opozantului i s-a interzis oficial să părăsească Venezuela din 2019 şi inculpat de justiţia din ţara sa în special pentru “trădare”.

Juan Guaido a fost considerat de Statele Unite drept preşedintele de facto al ţării sale la începutul lui 2019, după realegerea contestată, în mai 2018, a preşedintelui Nicolas Maduro. Dar la sfârşitul anului 2022, opoziţia venezueleană, divizată, a pus capăt “guvernului interimar” al lui Guaido.

BVB | Știri BVB
PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) (02/02/2026)

Modificare in Componenta Consiliului de Administratie

AGRICOVER HOLDING- Bonds 2026 (AGV26E) (02/02/2026)

Rambursare principal si plata dobanda

ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (02/02/2026)

Demersuri privind vanzarea masinilor de injectie mase plastice

INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (02/02/2026)

Autorizare A.S.F. reducere capital social

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET BRK (BKBETETF) (02/02/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie