Macroeconomie

Organizatorii nu exclud anularea în ultimul moment a Jocurilor Olimpice 2020

Toshiro Muto, directorul general al Tokyo-2020, nu a exclus marţi, într-o conferinţă de presă, anularea în ultimul moment a Jocurilor Olimpice în condiţiile creşterii numărului de cazuri de coronavirus în Japonia, informează Reuters, potrivit Agerpres.

Întrebat dacă Jocurile, care încep vineri, mai pot fi anulate, Toshiro Muto a declarat că va urmări numărul de infectări şi că va discuta cu toate părţile implicate dacă va fi necesar.

“Nu putem prezice ce se va întâmpla cu numărul de cazuri de coronavirus”, a explicat Muto.

“Vom continua deci discuţiile, dacă există un vârf de cazuri. Am convenit că în funcţie de situaţia coronavirusului, vom convoca din nou discuţii cu participarea celor cinci părţi (pe lângă Tokyo-2020, este vorba de Comitetul Internaţional Olimpic, Comitetul Internaţional Paralimpic, guvernul japonez şi guvernul metropolei Tokyo – n. r.). În acest moment, cazurile de coronavirus pot creşte sau scădea. Ne vom gândi deci la ce va trebui să facem atunci când se va ivi situaţia”, a afirmat Muto.

Preşedintele CIO, Thomas Bach, afirmase anterior că anularea Jocurilor Olimpice de la Tokyo “nu a fost niciodată o opţiune”.

JO, amânate cu un an, vor începe vineri, urmând să se dispute fără public pentru a reduce cât mai mult riscul unor noi infectări.

În altă ordine de idei, Muto a precizat că sportivii care prezintă un test negativ cu şase ore înainte de startul competiţiei lor vor putea participa la probe.

Jucătorul ceh de volei pe plajă Ondrej Perusic şi doi componenţi ai echipei de fotbal a Africii de Sud au fost testaţi pozitiv. Marţi, comitetul de organizare a menţionat 67 de cazuri pozitive declarate după 1 iulie.

Articole recente

Topul celor mai bune orașe pentru Generația Z 

Bangkok, Thailanda, este orașul numărul 1 pentru Generația Z, în parte datorită scorurilor sale ridicate…

17 ore ago

Canada a eliminat multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA

Canada a eliminat vineri multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA, marcând un pas semnificativ…

18 ore ago

Cancelarul Merz, despre un acord de pace în Ucraina: Suntem la o distanţă de 10 kilometri şi am parcurs, poate, primii 200 de metri

Cancelarul german Friedrich Merz a descris eforturile de a ajunge la un acord de pace…

18 ore ago

Muncitorii străini au impulsionat economia zonei euro, afirmă Christine Lagarde

Preşedinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, a declarat sâmbătă, la simpozionul anual al Rezervei Federale…

18 ore ago

În spatele importurilor masive de petrol rusesc ale Indiei: cel mai bogat om din Asia (Al Jazeera)

Importurile de țiței rusesc ale Reliance au crescut de la 3% înainte de războiul din…

19 ore ago

Un atac cu drone ucrainene provoacă un incendiu și reducerea capacității centralei nucleare rusești de la Kursk

Un atac cu drone ucrainene a provocat un incendiu de scurtă durată la centrala nucleară…

19 ore ago

This website uses cookies.

Read More