Update articol:

Ovidiu Dumitrescu, Tradeville: Banii la bursă se fac mai ales atunci când piața scade

*Elena Uleia, Prime Transactions: Consider că în cazul TRP și ONE asistăm astăzi la o vânzare de natură emoțională

Banii la bursă se fac mai ales atunci când piața scade și doar se încasează atunci când ea începe din nouă să crească, ne-a transmis Ovidiu Dumitrescu, director general adjunct Tradeville, în urma unei ședințe cu scăderi importante, la Bursa de Valori București.

Indicii bursieri și-au temperat scăderea, după ce în deschidere piața era pe minus cu peste 6%. Indicele principal al BVB a scăzut, azi, cu 3,79%, iar indicele BET-NG, al sectorului energetic, cu -2,67%.

Ovidiu Dumitrescu ne-a transmis: “Suntem într-un moment de accelerare a unei schimbări masive în percepția publicului legată atât de mediul macroeconomic cât și de cel geopolitic. Practic, ce este adevărat acum era adevărat și acum două luni, de exemplu, însă nu era destul de evident pentru suficient de multă lume: război în Ucraina există încă din 2014, lipsa unui înlocuitor viabil pe termen scurt pentru petrol (cu excepția energiei nucleare) este evidentă de cel puțin la fel de multă vreme, faptul că resursele de materii prime au fost dezvoltate insuficient și inegal la nivel global este de asemenea ceva cunoscut de ani de zile.

În acest moment, toate aceste probleme care nu au fost adresate, dintr-o combinație de lipsa de viziune și voință politică (în special în SUA și Europa de Vest) și de dificultăți logistice obiective, s-au manifestat atât prin escaladarea reală a unora dintre ele (ex. situația din Ucraina) dar mai ales prin conștientizarea lor de publicul larg. Posibil să existe momente de panică dar mai degrabă vedem o “scadență” a unor probleme pe care noi, la nivelul economiei globale, le-am ignorat sau le-am găsit soluții mai puțin fericite.

Vestea bună este că banii la bursă se fac mai ales atunci când piața scade și doar se încasează atunci când ea începe din nouă să crească. Trebuie deci să fim înțelepți, inspirați, corecți și răbdători, dar și să avem banii pregătiți. Chiar dacă perioada mai puțin bună se va extinde, sunt convins că respectând acest principii și continuând să lucrăm împreună vom putea să sărbătorim împreună atunci când vremurile frumoase vor reveni.”

Scăderile din ultimele zile au fost semnificative, nefiind justificate de fundamente economice, ci mai degrabă întreținute de un element extrabursier, conflictul geopolitic din Ucraina, considea Elena Uleia, broker la Prime Transactions: “Evoluția conflictului a pus investitorii în fața unui scenariu mai pesimist decât așteptările inițiale. În astfel de perioade, incertitudinea crește, iar impulsul emoțional domină gândirea rațională, oportunitățile pieței fiind ignorate și investitorii asumându-și un risc mult mai mic.”

Cel mai mult din indicele BET au scăzut, azi, acțiunile Teraplast, cu -11,01%.

Consider că în cazul TRP și ONE asistăm astăzi la o vânzare de natură emoțională, în principal, a investitorilor de retail, având în vedere volumele tranzacționate, a spus Elena Uleia: “Ambele companii au raportat rezultate bune, a căror dinamică nu s-a reflectat în evoluția cotațiilor bursiere.”

BVB | Știri BVB

Digi Communications N.V. (DIGI) (28/07/2025)

Consiliul Concurentei aproba tranzactia Digi - Telekom Romania Mobile

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (28/07/2025)

Autorizarea reducerii capitalului social si a modificarii Actului Constitutiv

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (28/07/2025)

Perioada inchisa de tranzactionare 29.07.2025-27.08.2025

FARMACEUTICA REMEDIA SA (RMAH) (28/07/2025)

Perioada inchisa 29.07.2025-27.08.2025

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (28/07/2025)

Proces de oferta publica de cumparare in cadrul programului de rascumparare