International

Peste 1.300 de concedieri în curs în rândul diplomaţiei americane

Diplomaţia americană a început vineri concedierea a peste 1.300 de angajaţi, a declarat pentru AFP un responsabil al Departamentului de Stat, potrivit Agerpres.

Mai exact, 1.353 de angajaţi sunt vizaţi de acest val de concedieri, primul de anvergură în administraţia americană de când Curtea Supremă a SUA a deblocat o ordonanţă executivă pentru a permite preşedintelui Donald Trump să continue concedierile în masă în rândul funcţionarilor din guvernul federal, potrivit acestei surse.

“Ne opunem acestei decizii cu cea mai mare fermitate”, a afirmat Asociaţia diplomaţilor americani (AFSA) într-un comunicat, subliniind că este “o lovitură catastrofală pentru interesele noastre naţionale”.

“Într-o perioadă de mare instabilitate mondială – cu războiul care face ravagii în Ucraina, conflictul dintre Israel şi Iran şi regimurile autoritare care testează limitele ordinii internaţionale – Statele Unite au ales să-şi desfiinţeze personalul diplomatic din prima linie”, a denunţat AFSA.

Departamentul de Stat avea aproape 18.000 de angajaţi în Statele Unite în septembrie 2024 şi aproximativ 80.000 inclusiv personalul aflat la post în străinătate, conform datelor de la birourile sale.

Departamentul de Stat anunţase cu o zi înainte că va pune în aplicare “în curând” planul său de reducere a personalului pregătit de câteva luni şi că angajaţii vizaţi vor fi informaţi prin e-mail.

Unul dintre responsabilii săi de rang înalt a precizat că este vizat doar personalul angajat pe teritoriul american şi că “nu există planuri în acest moment” de a concedia personalul din străinătate. El a adăugat că toţi funcţionarii concediaţi vor fi informaţi în aceeaşi zi.

De la revenirea sa la Casa Albă în ianuarie, Donald Trump a cerut tăieri drastice în administraţia federală şi a făcut din angajaţii federali una dintre principalele sale ţinte.

Articole recente

Trump: Consiliul Fed ar trebui să preia controlul, dacă Powell nu reduce ratele dobânzilor

Preşedintele SUA, Donald Trump, a îndemnat vineri Consiliul Rezervei Federale americane să preia controlul, dacă…

45 de minute ago

Finlanda restricţionează utilizarea telefoanelor mobile în şcoli

Noua legislaţie care restricţionează utilizarea telefoanelor mobile în şcolile finlandeze a intrat în vigoare vineri,…

49 de minute ago

Putin reiterează că obiectivele Rusiei în Ucraina rămân neschimbate, dar speră că negocierile de pace vor continua

Președintele rus Vladimir Putin a reiterat vineri că obiectivele Rusiei în Ucraina rămân neschimbate, dar…

o oră ago

Preşedintele Nicuşor Dan a semnat 73 de decrete de pensionare pentru magistraţi; printre aceştia se numără preşedinta ICCJ

Preşedintele Nicuşor Dan a semnat vineri decretele de pensionare pentru 73 de magistraţi, printre care…

o oră ago

Operaţiunea “Cuibul cu Fantome”: ANAF controlează firmele care împart sediul cu alte zeci sau sute de societăţi

Direcţia Generală Antifraudă Fiscală a demarat în aceste zile Operaţiunea "Cuibul cu Fantome", care presupune…

o oră ago

Insolvențele în București au crescut cu 32% – Risco

Conform platformei de analiză financiară RisCo.ro, în perioada august 2024 - iulie 2025 au fost…

2 ore ago

This website uses cookies.

Read More