Burse/Investitii

Pierdere de 848,6 milioane lei, pentru Fondul Proprietatea, în primele șase luni

Rezultatele neauditate ale Fondului Proprietatea în conformitate cu IFRS pentru cele șase luni încheiate la 30 iunie 2020 reprezintă o pierdere de 848,6 milioane RON, a anunțat, azi, FP. Principalul factor care a contribuit la pierderea înregistrată a fost pierderea netă nerealizată aferentă participațiilor la valoarea justă prin profit sau pierdere în sumă de 1.960,9 milioane Lei generată de OMV Petrom SA ca urmare a evoluției negative a prețului acțiunii acestei companii în cursul primului semestru al anului 2020 (impact total de 696,6 milioane Lei, scădere a prețului acțiunii de 27,5%) și de scăderea de 1.264,4 milioane Lei a valorii participațiilor nelistate din portofoliu ca urmare a procesului de actualizare a evaluărilor (în principal CN Aeroporturi București SA, companiile E-Distribuție și Hidroelectrica SA). Acest impact a fost parțial compensat de venitul brut din dividende de la companiile din portofoliu de 1.151,2 milioane Lei înregistrat în cursul perioadei, potrivit Fondului.

Veniturile din dividende au provenit în principal de la companiile E-Distribuție (dividend special de 522,9 milioane lei), Hidroelectrica SA (399,5 milioane RON), OMV Petrom SA (175,6 milioane RON) și Nuclearelectrica SA (34,9 milioane RON).

Compania a mai transmis: “Prețul acțiunii a avut o performanță foarte bună în primele două luni ale anului, atingând un nivel record de 1,3800 Lei pe acțiune în data de 14 februarie 2020. Impactul negativ al pandemiei de COVID-19 asupra activității economice și piețelor globale de capital a determinat o scădere semnificativă a performanței Fondului în martie. În al doilea trimestru al anului piețele financiare au început să își revină, iar Fondul a urmat acest trend. Prin urmare, prețul acțiunii la sfârșitul lunii iunie 2020 a fost cu 13,5% mai mare decât la sfârșitul lunii martie 2020, și cu 4,1% mai mare decât la sfârșitul lunii decembrie 2019.

Performanța cumulată a VAN/ acțiune a Fondului continuă să fie foarte solidă, înregistrând în primele șase luni ale anului o creștere de 122,45% de la înființarea Fondului. La sfârșitul lunii iunie 2020, VAN a Fondului a fost de 10,14 miliarde RON (2,35 miliarde USD), iar VAN/ acțiune a ajuns la 1,5622 RON.

În ceea ce privește atribuirea performanței VAN în primele 6 luni ale anului, principalii contributori dintre companiile din portofoliul Fondului au fost Hidroelectrica, Nuclearelectrica și Romaero. Principalii detractori ai perioadei au fost OMV Petrom, Aeroporturile București, Engie și Salrom.

Discount-ul față de VAN* a continuat să scadă. La sfârșitul lunii iunie, discountul pentru acțiunile ordinare listate la Bursa de Valori București a fost de 19,79% față de 23,05% la sfârșitul lunii decembrie 2019, în timp ce pentru GDR-urile cotate la Bursa de Valori din Londra discountul a fost de 20,73%, față de 25,76 % la 31 decembrie 2019”.

Articole recente

Audit al Curții de Conturi la Autoritatea pentru Reformă Feroviară, pentru verificarea derulării contractului de achiziție a ramelor Coradia Stream

Curtea de Conturi a României efectuează, începând de luni, o misiune de audit ad hoc…

20 de minute ago

ANALIZĂ XTB: Recorduri istorice pentru aur în această toamnă. Piața este susținută de nevoia investitorilor de siguranță

Prețul aurului a fost din nou în centrul atenției, deoarece a atins un nou maxim…

29 de minute ago

Ucraina/ Starlink a căzut pe toată linia frontului în mijlocul întreruperii globale a serviciului de internet

Serviciul de internet prin satelit Starlink a încetat să funcţioneze pe toată linia frontului din…

32 de minute ago

Nazare: Interesul american se concentrează asupra unor domenii strategice: infrastructură, energie, tehnologie, sănătate

Investitorii americani sunt interesaţi de domenii strategice precum infrastructură, energie, tehnologie şi sănătate, a anunţat…

o oră ago

Ce vede evaluatorul atunci când toți ceilalți văd doar prețul? (opinie Laurențiu Stan)

Autor: Laurenţiu Stan, consultant financiar, Kapital Minds Ce este valoarea? Ceea ce credem noi că…

2 ore ago

This website uses cookies.

Read More