International

Platforma X acuză guvernul indian că a ordonat blocarea a peste 2.000 de conturi, inclusiv ale Reuters

Elon Musk intră din nou în conflict cu autorităţile: platforma X (fosta Twitter) a anunţat marţi că guvernul indian a cerut blocarea a 2.355 de conturi, printre care şi cele aparţinând agenţiei de presă Reuters. Solicitarea ar fi venit din partea Ministerului Tehnologiei Informaţiei din India, care ar fi impus acţiunea ”imediată, în decurs de o oră”, fără a oferi o justificare clară şi cerând ca blocarea să rămână valabilă ”până la noi ordine”, relatează CNBC, potrivit News.ro.

Contul principal @Reuters şi contul @ReutersWorld au fost inaccesibile în India începând de sâmbătă, utilizatorii fiind întâmpinaţi de mesajul: ”Account withheld in IN in response to a legal demand”. Duminică, ambele conturi au fost restaurate.

Guvernul indian, prin intermediul Biroului de Informare de Presă, a declarat pentru Reuters că niciuna dintre agenţiile guvernamentale nu a solicitat oficial blocarea contului şi că lucrează împreună cu X pentru a soluţiona incidentul.

Această tensiune face parte dintr-o dispută mai amplă dintre reţeaua de socializare şi guvernul condus de Narendra Modi. În martie, X a dat în judecată guvernul indian, acuzând Ministerul IT de extinderea neconstituţională a cenzurii online şi de presiuni pentru ştergerea rapidă a unor conţinuturi fără o justificare legală adecvată.

Elon Musk, care s-a autodefinit în repetate rânduri drept „absolutist al libertăţii de exprimare”, a declarat că una dintre motivaţiile pentru achiziţionarea fostei platforme Twitter a fost tocmai combaterea restricţionării vocilor conservatoare. După preluare, Musk a modificat radical politicile de moderare ale platformei, pe care a rebranduit-o ulterior sub numele X.

Articole recente

Ministerul Finanţelor a împrumutat, luni, peste un miliard lei de la bănci

Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, luni, 1,045 miliarde lei la bănci, prin două emisiuni de…

o oră ago

Salt Bank actualizează pachetul business: clienții beneficiază acum de zero costuri și 1% cashback

Salt Bank actualizează pachetul business: clienții beneficiază acum de zero costuri și 1% cashback. Este…

3 ore ago

Rezervele valutare ale BNR au crescut la 65,188 miliarde euro, în august

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) totalizau 65,188 miliarde de euro la finele…

3 ore ago

Exim Banca Românească extinde până la finalul lunii septembrie oferta de economisire pentru persoanele fizice

Exim Banca Românească extinde până la finalul lunii septembrie oferta de economisire care permite persoanelor…

3 ore ago

Câciu, despre posibilitatea creşterii din nou a TVA: Exclude PSD din orice discuţii

Deputatul PSD Adrian Câciu a declarat, luni, că PSD nu este de acord cu o…

3 ore ago

This website uses cookies.

Read More