Update articol:

Premierul le-a solicitat miniştrilor propuneri de reorganizare

Marcel Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu le-a solicitat miniştrilor, în şedinţa de Guvern de marţi, să prezinte propuneri de reorganizare, astfel încât în fiecare minister să existe o singură structură de emitere electronică a avizelor şi autorizaţiilor, astfel încât să nu mai fie necesar contactul cu instituţiile subordonate acestora, a informat Biroul de presă al Executivului.

“Este nevoie de soluţii urgente pentru a nu mai pune oamenii pe drumuri. Cetăţenii, oamenii de afaceri, primarii şi toţi cei care au nevoie de avize şi autorizaţii trebuie să ştie că le pot ridica adresându-se online unui singur serviciu din minister, ci nu ca acum când sunt nevoiţi să bată la uşa mai multor agenţii sau structuri din subordinea ministerelor. Va exista o platformă electronică pe care o vom adapta în funcţie de specificul fiecărui domeniu şi pentru a pune punct contactului direct între funcţionari şi cetăţeni şi mediul de afaceri”, a afirmat Ciolacu, citat în comunicat.

El a solicitat ca fiecare ministru să transmită propuneri de restructurare către şeful Cancelariei prim-ministrului şi către vicepremierii Marian Neacşu şi Cătălin Predoiu, potrivit Agerpres.

BVB | Știri BVB

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (11/09/2025)

Raport lunar (Factsheet) august 2025

FARMACEUTICA REMEDIA SA (RMAH) (11/09/2025)

Reluare tranzactionare ora 16:55 - conform art. 115 Titlul II si art. 6, Titlul III , Codul BVB - Piata reglementata principala - Decizie ASF nr. 888/11.09.2025 - aprobare amendament document oferta publica de cumparare actiuni RMAH

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (11/09/2025)

Eliberare CIIF din partea ASF - reducere capital social

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (11/09/2025)

Notificare reziliere Contract CTE Iernut