Update articol:

Premierul Morawiecki susţine că Polonia nu se teme de pierderea unor fonduri europene

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki/ Sursa foto: Twitter

Polonia nu se teme de pierderea unor fonduri europene, a declarat marţi premierul Mateusz Morawiecki, citat de Reuters, potrivit Agerpres.

“Nu cred că fondurile de la UE – fondurile de coeziune, fondurile agricole şi fondurile pentru inovaţii şi altele – sunt în pericol”, a afirmat el într-o conferinţă de presă.

Comisia Europeană avertizase luni că ar putea bloca toate sumele alocate Poloniei pentru dezvoltare dacă guvernul de la Varşovia nu remediază problemele din sistemul judiciar.

Polonia este angajată în ultimii ani într-o dispută cu Uniunea Europeană privind mai multe subiecte, de la refugiaţi la politizarea puterii judecătoreşti şi la drepturile minorităţilor sexuale.

Un purtător de cuvânt al Comisiei a comunicat luni că Polonia ar putea pierde ce mai mare parte din fondurile pentru dezvoltare în valoare de 75 de miliarde de dolari, deoarece statul polonez nu respectă standardele democratice privind independenţa judiciară.

Morawiecki a susţinut însă că “primele fonduri intră deja. Poate că nu sunt fonduri mari (…) cel mai probabil în următoarele câteva luni, cel mai probabil vor fi eliberate primele avansuri”.

BVB | Știri BVB
FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET BRK (BKBETETF) (05/01/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (05/01/2026)

Raport curent - Lichidare Regal SA

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII GLOBINVEST ENERGY&FINANCIALS ETF (GIBEFETF) (05/01/2026)

Numarul de titluri de participare aflate in circulatie la 31.12.2025

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (05/01/2026)

Act aditional Contract finantare PNI - CTE Iernut

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF ENERGIE PATRIA-TRADEVILLE (PTENGETF) (05/01/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie