International

Preşedintele Rezervei Federale a SUA sugerează că vor urma noi majorări ale dobânzii în 2023

Rezerva Federală a SUA (Fed) a anunţat miercuri că a trecut de momentul critic în lupta contra inflaţiei, dar “victoria” încă necesită majorarea dobânzii, care ar urma să rămână ridicată cel puţin pe parcursul acestui an, transmit Reuters şi BBC, potrivit Agerpres.

Preşedintele Fed, Jerome Powell, a dat asigurări că procesul “dezinflaţionist” pare a fi în desfăşurare, însă a insistat că nu se întrevăd reduceri ale dobânzii şi probabil vor urma “câteva” creşteri în 2023.

În cea mai recentă şedinţă de politică monetară din acest an, Fed a majorat cu 25 de puncte de bază rata dobânzii, la un interval cuprins între 4,50% şi 4,75%, cel mai ridicat nivel din 2007 şi în linie cu estimările analiştilor. Este cea mai redusă creştere din martie, după ce Fed a majorat în mod agresiv dobânzile în 2022.

“Putem spune acum, pentru prima dată, că procesul dezinflaţionist a început. Acesta este un lucru bun”, a declarat Powel, după reuniunea Fed.

Indicele preţurilor de consum în SUA, un indicator urmărit cu atenţie de Rezerva Federală (Fed), a crescut în ritm anual cu 5% în decembrie, după un avans de 5,5% în noiembrie. În iunie, indicatorul era la un nivel de vârf, de aproape 7%, în timp ce ţinta Fed este de 2%.

Totuşi, “suntem doar în stadiul preliminar şi trebuie să fim prudenţi în legătură cu declararea victoriei … şi trimiterea de semnale că noi credem că am câştigat, deoarece mai avem un lung drum de parcurs”, a declarat Powell.

Acesta a explicat că segmente importante ale economiei, inclusiv sectorul serviciilor, încă nu au văzut încetinirea inflaţiei, în timp ce nivelul ridicat al locurilor de muncă vacante şi majorările încă ridicate de salarii arată “o înăsprire semnificativă” a pieţei forţei de muncă.

Rezerva Federală a SUA se aşteaptă la creşterea ratei şomajului, de la actualul nivel scăzut de 3,5%, pentru ca inflaţia să revină spre nivelul de 2%.

Articole recente

Tusk: Suntem cel mai aproape de un conflict deschis de la cel de-al Doilea Război Mondial încoace

Prim-ministrul polonez Donald Tusk a declarat miercuri în Parlament că, în urma încălcării spaţiului aerian…

7 minute ago

ANALIZĂ XTB: Noul iPhone 17 lansat de Apple, și în vizorul investitorilor. Piața urmărește atent impactul asupra acțiunilor

Ca în fiecare an, Apple a așteptat până la sfârșitul verii pentru a dezvălui noul…

14 minute ago

Exim Banca Românească lansează Pachetul Start-Up cu servicii gratuite pentru antreprenori în primul an

Exim Banca Românească își extinde portofoliul de produse dedicate antreprenorilor și lansează Pachetul Start-Up, o…

17 minute ago

Veolia România preia pachetul majoritar al General Me.el Electric, companie românească specializată în proiectarea sistemelor electrice şi în producţia de energie electrică

Veolia România anunţă preluarea pachetului majoritar al General Me.el Electric (GME), companie românească specializată în…

19 minute ago

Nicușor Dan: România, pe deplin solidară cu Polonia; Rusia trebuie presată să vină la masa negocierilor

Președintele Nicușor Dan afirmă că prin 'încălcarea flagrantă a spațiului a aerian polonez', Rusia a…

40 de minute ago

Polonia a solicitat invocarea articolului 4 din tratatul NATO; Donald Tusk spune că au existat 19 intruziuni în spaţiul aerian polonez

Premierul polonez Donad Tusk a declarat că Polonia a solicitat invocarea articolului 4 din tratatul…

o oră ago

This website uses cookies.

Read More