Update articol:

Preşedinţie: România nu se află în situaţia de a apela la FMI şi nu există semnale privind o criză guvernamentală iminentă

Preşedinţie: România nu se află în situaţia de a apela la FMI şi nu există semnale privind o criză guvernamentală iminentă
 - poza 1
România nu se află într-o situaţie care să justifice apelarea la Fondul Monetar Internaţional şi nici nu există semnale privind o criză guvernamentală iminentă, a transmis, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

“Răspândirea de ştiri alarmiste, bazate pe surse neasumate, fără o minimă verificare, nu doar că dezinformează opinia publică, dar pot genera panică inutilă, afectând climatul de stabilitate economică şi încrederea cetăţenilor în instituţiile statului. Invităm reprezentanţii mass-media la responsabilitate şi echilibru, mai ales în contextul actual, în care România are nevoie de coerenţă, predictibilitate şi încredere”, a subliniat sursa citată.

Într-o precizare transmisă presei, Administraţia Prezidenţială a evidenţiat că “rămâne deschisă dialogului, cu respect faţă de libertatea presei, dar condamnă ferm promovarea unor informaţii neverificate, care pot afecta în mod direct interesul public”.

BVB | Știri BVB
FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET BRK (BKBETETF) (02/04/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie

COMELF S.A. (CMF) (02/04/2026)

Raport anual 2025-completare Raport asigurare Limitata Raport Durabilitate

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (02/04/2026)

Contract cf. art. 234 lit i) Reg. ASF 5 din 2018

S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (02/04/2026)

Neintrunire cvorum AGEA 02.04.2026