Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzPreţul energiei pe piaţa spot a bursei OPCOM (Piaţa pentru Ziua Următoare – PZU) a avut o medie de 183 lei pe MWh în luna august a acestui an, cu 35% mai puţin faţă de preţul înregistrat în aceeaşi lună a anului trecut, respectiv 284 lei pe MWh, potrivit datelor postate pe site-ul operatorului bursier.
Valoarea totală a tranzacţiilor a fost de 343,9 milioane de lei, în scădere cu 38% faţă de august 2019.
Volumul tranzacţiilor a fost în scădere cu 1,2%, până la 1,852 milioane de MWh.
De asemenea, cota de piaţă a PZU a crescut uşor, de la 40% la 41%. Cu alte cuvinte, aproape jumătate din consumul net de energie al ţării a fost tranzacţionat pe PZU în luna iulie.
Pe piaţa spot a OPCOM au fost înregistraţi 365 de participanţi, din care activi au fost 286.
Piaţa pentru Ziua Următoare (PZU) este o componentă a pieţei angro de energie electrică pe care se realizează tranzacţii orare ferme cu energie electrică cu livrare în ziua următoare zilei de tranzacţionare.
Din 2014, Piaţa pentru Ziua Următoare din România funcţionează în regim cuplat cu pieţele similare din Republica Cehă, Slovacia şi Ungaria, potrivit Agerpres.
Preşedintele SUA, Donald Trump, a îndemnat vineri Consiliul Rezervei Federale americane să preia controlul, dacă…
Noua legislaţie care restricţionează utilizarea telefoanelor mobile în şcolile finlandeze a intrat în vigoare vineri,…
Președintele rus Vladimir Putin a reiterat vineri că obiectivele Rusiei în Ucraina rămân neschimbate, dar…
Preşedintele Nicuşor Dan a semnat vineri decretele de pensionare pentru 73 de magistraţi, printre care…
Direcţia Generală Antifraudă Fiscală a demarat în aceste zile Operaţiunea "Cuibul cu Fantome", care presupune…
Conform platformei de analiză financiară RisCo.ro, în perioada august 2024 - iulie 2025 au fost…
This website uses cookies.
Read More