Politica

Prezidenţiale2025/ AEP: Până la ora 8:00 au votat 4,01% dintre alegători

Până la ora 8:00 au votat duminică, la primul tur al alegerilor prezidenţiale, 721.604 de alegători, reprezentând 4,01% din numărul celor înscrişi în listele electorale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.

În mediul urban au votat 174.525 de alegători, iar în mediul rural 143.175.

Cu urna mobilă şi-au exprimat opţiunea de vot 46 de alegători.

Din cei 721.604 de alegători care au votat până la ora 8:00, 317.700 au votat în ţară şi anume 1,77%, iar 403.904 au votat în străinătate, respectiv 399.798 pe liste suplimentare şi 4.106 prin corespondenţă. Votul în diaspora se desfăşoară începând de vineri (ora locală 7:00), până duminică la ora 21:00 (ora României).

În Bucureşti, prezenţa la vot este de 1,79%, situaţia pe sectoare fiind următoarea:
* Sector 1 – 2,09%;
* Sector 2 – 1,93%;
* Sector 3 – 1,49%;
* Sector 4 – 1,79%;
* Sector 5 – 1,66%;
* Sector 6 – 2,00%.

Datele sunt prezentate în timp real pe site-ul www.roaep.ro.

În 2024, la primul tur al alegerilor prezidenţiale, care, ulterior, a fost anulat, prezenţa a fost, duminică, la ora 8:00, de 2,52%.

Articole recente

Lavrov: Discuţiile despre garanţiile de securitate pentru Ucraina fără Rusia nu duc nicăieri

Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a avertizat miercuri că orice discuţie asupra garanţiilor de…

2 ore ago

DNSC: Fraudă de tip ”investiții rapide” în care este folosită imaginea președintelui României, circulă în prezent pe internet

O fraudă de tip "investiţii rapide", în care este utilizată fraudulos imaginea preşedintelui României, circulă…

2 ore ago

Ministrul Finanţelor: Trebuie să ne schimbăm fundamental atitudinea în atragerea de investiţii străine; avem nevoie de reguli clare şi echilibrate

România trebuie să îşi schimbe atitudinea în atragerea de investiţii străine şi este nevoie de…

2 ore ago

Garanția de portofoliu pentru IMM-uri a BID: solicitări de peste 15 miliarde lei, dublu față de bugetul disponibil pentru următorii 3 ani (BID)

Apelul lansat instituțiilor de credit de către Banca de Investiții și Dezvoltare (BID) pentru „Garanția…

2 ore ago

Vista Bank introduce, în premieră naţională, sistemul de plăţi instant RoPay Contactless între persoane fizice

Vista Bank a lansat, în premieră naţională, plăţile instant RoPay Contactless între persoane fizice, un…

3 ore ago

This website uses cookies.

Read More