Burse/Investitii

Profit de 2,3 milioane de lei pentru Electromagnetica, în 2020, în scădere cu 48%

În pofida mediului dificil generat de criza COVID 19, Electromagnetica estimează obținerea unui profit net de 2.324.301 lei, în 2020, mai mic cu 48 % față de rezultatul raportat la 31 decembrie 2019, potrivit raportului preliminar al companiei, transmis Bursei de Valori București.

Cifra de afaceri a societății în anul 2020 a crescut cu 11% în comparatie cu anul anterior, la 283 milioane lei, în primul rând ca urmare a creșterii activității de furnizare energie electrică. În ultimul trimestru al anului 2020, scăderea veniturilor activității de furnizare energie cu 30% a depășit creșterea de 17% a veniturilor activităților licentiate, obținându-se pe total o scădere de 17%, potrivit companiei.

La data prezentului raport, Compania nu a finalizat toate testele de depreciere ale activelor, in functie de rezultatul acestei analize situatiile financiare finale pentru 2020 ar putea diferi de cele prezente.

Sunt in desfasurare doua investigatii:

– ANRE avand ca obiect posibile incalcari de catre Societate a prevederilor regulamentului UE al Palamentului European si al Consiliului din 2011 privind integritatea si transparenta pietei angro de energie (REMIT);

– ANAF avand ca obiect verificarea legalitatii si conformitatii declaratiilor fiscale privind taxa pe valoarea adaugata si impozitul pe profit.

Electromagnetica S.A. este o societate pe actiuni infiintata in anul 1930 si isi desfasoara activitatea in mai multe domenii, cele mai importante fiind: -Activitatile in domeniul eficientei energetice (producerea de corpuri, sisteme si solutii de iluminat cu LED); – Inchirierea de spatii pentru birouri, spatii industriale, terenuri si furnizare de utilitati; – Producerea de energie electrica din surse regenerabile (produsa in centrale hidroelectrice de mica putere) si furnizarea de energie electrica.

SIF Oltenia deține 26% din companie, în timp ce Asociația Salariaților PAS Electromagnetica are 25,3%.

Articole recente

Ministrul Energiei vrea să sesizeze CSAT: „Plătim cea mai scumpă energie electrică din Europa” (Antena 3)

Ministrul energiei Bogdan Ivan a semnalat problemele grave descoperite de când a venit în funcţie…

o oră ago

Zelenski: Mi-am reafirmat disponibilitatea de a mă întâlni cu preşedintele rus în orice formă

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a invitat, sâmbătă, ţările din sud să-l aducă pe liderul rus…

o oră ago

Majoritatea polonezilor se opun participării ţării lor la o forţă de menţinere a păcii în Ucraina (sondaj)

O majoritate clară a polonezilor se opune participării ţării lor la o forţă multinaţională de…

4 ore ago

Arafat: Există burnout la o parte din medicii de la UPU, care poate fi eliminat prin personal suficient

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a declarat, sâmbătă, la Alba Iulia, că…

4 ore ago

Soţia lui Erdogan face apel la Melania Trump,referitor la cei 18.000 de copii “ucişi brutal” în Gaza

Prima Doamnă a Turciei, Emine Erdogan, i-a cerut Primei Doamne a SUA, Melania Trump, să…

4 ore ago

This website uses cookies.

Read More