Burse/Investitii

Profitul net consolidat al Grupului Financiar Banca Transilvania este de 1,58 miliarde de lei, la șase luni,  în creștere cu +51,14%

Profitul net consolidat al Grupului Financiar Banca Transilvania este de 1.581,7 milioane de lei, la șase luni,  în creștere cu +51,14% față de iunie 2022, din care cel al băncii este de 1.269,0 milioane de lei (+39,91% față de iunie 2022), potrivit raportului semestrial, transmis Bursei de Valori București..

Subsidiarele şi participațiile de capital au contribuit cu peste 312,7 milioane de lei la profitabilitatea Grupului BT (+124% față de iunie 2022).

Veniturile operaționale ale Grupului BT au ajuns la 3,7 miliarde lei (+29,7%).

“Rezultatele sunt pozitive și suntem mulțumiți de cum a mers banca și întregul Grup BT. Ne-am păstrat ritmul accentuat de creștere a activității operaționale și am reușit să susținem economia și populația, într-o perioadă provocatoare. În astfel de momente, de incertitudine, se vede importanța unui sistem bancar solid, bine capitalizat și care beneficiază de o legislație predictibilă în susținerea economiei și a societății. Continuăm să investim în creșterea volumelor, a tranzacțiilor și să finanțăm economia, pentru a asigura prosperitate românilor și pentru a contribui la micșorarea decalajelor față de Vest, prin investiții. Profitabilitatea băncii ne ajută să consolidăm capitalul BT pentru îndeplinirea planurilor pe care le avem și a reglementărilor legale”, declară Ӧmer Tetik, Director General, Banca Transilvania.

Activele Grupului Financiar Banca Transilvania au crescut până la 153,1 miliarde lei (+8,94% faţă de 31 decembrie 2022), iar creditele au ajuns la 69,5 miliarde lei (+2,13% faţă de 31 decembrie 2022).

Depozitele clienţilor Băncii Transilvania au ajuns la 122,5 miliarde lei (+5,10%), în condițiile în care Banca Transilvania oferă în continuare randamente atractive, pentru a încuraja economisirea. Persoanele fizice au economii de 81 miliarde lei la BT, iar persoanele juridice, de 41,5 miliarde lei.

Creșterile înregistrate de Banca Transilvania în prima jumătate a anului sunt peste media sistemului bancar și reflectă rolul BT în finanțarea economiei: active totale (7,92% vs 5,25%), depozite (5,10% vs 3,91%) și credite (2,64% vs -4,69%), potrivit băncii.

În contextul succesului operațiunilor de capitalizare suplimentară a băncii prin încorporarea profitului și a rezervelor, precum și prin emisiunile de obligațiuni eligibile MREL, în valoare totală de 1 miliard de euro, Banca Transilvania a propus spre aprobarea acționarilor distribuția unui dividend brut de 1,13 lei/acțiune din rezervele de profit net aferente anului 2022 și ale anilor precedenți. Vor beneficia de inițiativă peste 33.000 de acționari români direcți și peste 7 milioane de acționari români indirecți, având în vedere că acțiunile BT sunt principala deținere a fondurilor de pensii locale.

Banca Transilvania a continuat să susțină antreprenorii prin programele naționale IMM Invest, acordând finanțări de 2,2 miliarde de lei în primul semestru. Dintre băncile participante, BT a acordat cele mai multe credite prin programul IMM Invest Plus 2023.

BT a ajuns la 5,6 milioane de carduri în portofoliu, din care 3,3 milioane sunt și carduri digitale în wallet-urile BT Pay, Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay şi Garmin Pay.

Numărul plăţilor cu telefonul a crescut cu 43% în semestrul întâi din acest an față de aceeași perioadă din 2022.

Numărul tranzacțiilor cu cardurile BT a crescut cu 21% față de aceeași perioadă a anului trecut.

BT Pay a extins accesul utilizatorilor în aplicație, prin lansarea versiunilor pentru copiii și tinerii cu vârste de 10 – 18 ani (BT Pay Kiddo), devenind astfel o aplicație pentru întreaga familie. De asemenea, BT Pay a continuat să vină constant cu funcționalități noi pentru gestionarea conturilor și a cardurilor – în medie, a lansat o opțiune/lună: Transferuri recurente în lei pe cardul BT de pe carduri emise în România de alte bănci sau fintechuri; Gestionarea conturilor adăugate în aplicație; Achiziționarea asigurării de călătorie și a poliței de asigurare RCA; Lansarea primului card virtual cu design animat din Europa și, cel mai recent, lansarea opțiunii de Schimb valutar, respectiv Obținerea prin BT Pay a cardului în euro BT Mastercard Direct.

Alte informații:

  • Gradul de acoperire cu provizioane totale a creditelor neperformante, conform
    standardelor EBA: 192%;
  • Soldul provizioanelor: +3,46% și a ajuns la 4,16 miliarde lei, comparativ cu soldul de la finalul anului 2022, când a fost de 4,02 miliarde lei;
  • Costul riscului: -0,05%;
  • Eficienţa operaţională a băncii: 47,29%;
  • Solvabilitatea BT: 23,88%, cu profitul inclus
  • Rata creditelor neperformante, conform indicatorului EBA: 2,36%.

Articole recente

Preşedintele Dumei de Stat ruse, în vizită în China, având pe agendă “răspunsul la presiunea sancţiunilor” şi “ingerinţele externe”

Preşedintele Dumei de Stat a Federaţiei Ruse, Veaceslav Volodin, a sosit luni în China, în…

4 minute ago

Patronatele din Construcţii: Probabilitatea unei recesiuni economice va deveni o certitudine dacă sectorul nu va fi tratat cu atenţie

Federaţia Patronatelor Societăţilor din Construcţii (FPSC) îşi exprimă îngrijorarea cu privire la pachetele recente de…

18 minute ago

Safetech Innovations raportează venituri la nivel individual de 26,7 milioane de lei și un profit net de 6 milioane de lei, în primul semestru din 2025

Safetech Innovations (BVB: SAFE), companie românească de securitate cibernetică listată la Bursa de Valori București,…

o oră ago

ANUNT PRIVIND OFERTA PUBLICA DE CUMPARARE A ACTIUNILOR ARCTIC STREAM S.A. LA PRETUL DE 23 LEI/ACTIUNE

aprobata prin Decizia ASF nr. 807/21.08.2025 Denumirea si sediul social al societatii vizate Societatea vizata…

o oră ago

Meta Estate Trust raportează, în semestrul I, venituri de 13,78 milioane lei și profit net de 4,65 milioane lei

Meta Estate Trust (simbol bursier MET), companie de tip holding care activează în sectorul imobiliar…

2 ore ago

This website uses cookies.

Read More