Update articol:

Proiectul de OUG privind măsurile instituite după data de 1 iunie, în primă lectură în cadrul şedinţei de Guvern

Proiectul de OUG privind măsurile instituite după data de 1 iunie, în primă lectură în cadrul şedinţei de Guvern
 - poza 1 Sursa foto: facebook.com

Prim-ministrul Ludovic Orban a arătat miercuri, în debutul şedinţei de Guvern, că proiectul de ordonanţă de urgenţă pentru instituirea unor măsuri active după data de 1 iunie va fi parcurs în primă lectură.

“Îl introducem în primă lectură. Atenţie, el trebuie să intre în vigoare până în data de 1 iunie, pentru că practic reglementează chestiunea măsurilor active, menţinerii şomajului tehnic, noilor măsuri active după data de 1 iunie şi trebuie să intre în vigoare până la 1 iunie. Deci îl introducem în primă lectură şi mai facem o şedinţă mâine sau poimâine”, a spus premierul, potrivit Agerpres.

Precizările au venit după ce reprezentantul Ministerului Muncii a menţionat că proiectul a fost elaborat, dar partenerii sociali au formulat numeroase propuneri.

“Avem proiectul de ordonanţă de urgenţă pentru instituirea unor măsuri active în perioada de după 1 iunie. Rugămintea noastră este ca acest proiect să intre în primă lectură, deoarece ieri am primit foarte multe propuneri de la partenerii sociali. El este în avizare. El îşi va produce efectele”, a spus reprezentantul ministerului.

BVB | Știri BVB
SIMTEL TEAM (SMTL) (03/11/2025)

Inregistrarea operatiunii de majorare a capitalului social la ONRC

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (03/11/2025)

Semnarea unui contract semnificativ - livrare cursuri de securitate cibernetica

ROMCARBON SA (ROCE) (03/11/2025)

Convocare AGAO din 10/11.12.2025

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF ENERGIE PATRIA-TRADEVILLE (PTENGETF) (03/11/2025)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET PATRIA-TRADEVILLE (TVBETETF) (03/11/2025)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie