Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzValoarea totală a creditelor restante în lei ale populaţiei şi firmelor s-a cifrat, în octombrie 2019, la 4,85 miliarde de lei, în scădere cu 4,47% faţă de suma raportată în septembrie 2019, în timp ce restanţele la creditele în valută au coborât cu 4,7%, la 2,32 miliarde de lei (echivalent), conform datelor Băncii Naţionale a României (BNR), potrivit Agerpres.
Totalul creditelor în lei atingea, în octombrie, 179,578 miliarde de lei (cu 0,9% peste valoarea din luna precedentă), din care 68,606 miliarde de lei erau sume contractate de agenţii economici şi 107,111 miliarde de lei împrumuturi luate de populaţie.
Creditele în valută totalizau aproximativ 90,9 miliarde echivalent lei în octombrie 2019 (cu 0,09% mai puţin faţă de septembrie 2019), din care 51,062 miliarde de lei împrumuturi contractate de agenţii economici şi 34,967 miliarde de lei credite luate de populaţie.
Bucureştenii aveau, la finele lunii octombrie, credite în lei restante în sumă de 1,866 miliarde de lei şi în valută de 981 milioane lei (echivalent).
Totalul creditelor în lei contractate în Capitală se cifra la 63,116 miliarde de lei, iar al celor în valută la 45,055 miliarde de lei.
Avioane poloneze şi aliate au fost desfăşurate sâmbătă pentru a proteja spaţiul aerian polonez din…
Ministerul Apărării Naţionale a informat că două aeronave de luptă F16 din Baza 86 Aeriană…
Vicepremierul Ionuţ Moşteanu susţine că fostul ministru al Finanţelor Marcel Boloş l-a învăţat pe Marcel…
Andrea Orcel, CEO al UniCredit, a declarat că banca italiană ar putea lua în considerare…
Ministrul Educaţiei, Daniel David, a declarat sâmbătă că îşi va da demisia din funcţie în…
Guvernul a transmis, sâmbătă, că decizia eliminării plafonării adaosului comercial la alimentele de bază a…
This website uses cookies.
Read More