ACTUALIZARE 17.51
Premierul slovac Robert Fico se află în stare critică după ce a fost împuşcat miercuri în plină stradă după o şedinţă de guvern desfăşurată în oraşul Handlova, potrivit unui mesaj postat pe contul său oficial de Facebook, relatează agenţia EFE.
“A fost împuşcat de mai multe ori şi în prezent viaţa sa este în pericol”, precizează acest mesaj, adăugând că Fico a fost transportat cu elicopterul la un spital din oraşul Banská Bystrica, la circa 65 de kilometri de Handlova.
“El este acum transportat cu elicopterul la Banska Bystrica, întrucât ar dura prea mult timp până la Bratislava, având în vedere necesitatea unei intervenţii urgente”, precizează guvernul slovac.
Un suspect în vârstă de 71 de ani a fost arestat la faţa locului, potrivit presei locale. Acesta a tras patru sau cinci focuri de armă asupra premierului.
“O tentativă de asasinat a fost comisă asupra premierului slovac Robert Fico”, a confirmat telefonic pentru Reuters un purtător de cuvânt al Ministerului slovac de Interne.
***
Robert Fico, premierul Slovaciei, a fost împușcat în timpul unui eveniment public, chiar în fața Centrului Cultural unde susținuse o ședință de guvern. Martorii susțin că au fost auzite mai multe împușcături.
‼️ The shooter has been detained, according to preliminary police reports, he was aiming precisely at the prime minister – HNonline.
Video: police detain the shooter at the scene of the assassination attempt. pic.twitter.com/Cl9dwUwfqv
— NEXTA (@nexta_tv) May 15, 2024
Potrivit AFP, prim-ministrul populist al Slovaciei, Robert Fico, a fost rănit prin împușcare și dus la spital. Incidentul a avut loc în orașul Handlova, la aproximativ 150 de kilometri nord-est de capitală, potrivit postului de televiziune de știri TA3. Un suspect a fost reținut. Martorii povestesc că o persoană din mulțime l-a strigat pe Robert Fico, iar în momentul în care premierul slovac s-a apropiat de ea, aceasta l-a împușcat.
Presa scrie că a fost împușcat în piep și abdomen. Starea lui este gravă, potrivit presei.