Update articol:

Rusia negociază cu SUA cu privire la Ucraina, discuții tensionate sunt în curs de desfășurare – Kremlin

Dimitri Peskov Dimitri Peskov/ Sursa foto: russiancouncil.ru

Purtătorul de cuvânt al președinției ruse, Dmitri Peskov, a calificat negocierile dintre Rusia și Statele Unite privind conflictul din Ucraina drept dificile și de durată, potrivit TASS.

„Se lucrează din greu. Discutăm cu americanii. Procesul este dificil și consumă timp. Nu trebuie să vă așteptați la rezultate imediate, această muncă nu poate fi desfășurată public”, a declarat Peskov, citat de Financial Times.

Un reprezentant al Departamentului de Stat al SUA a declarat ziarului că nu poate oferi informații cu privire la esența negocierilor.

Publicația a citat, de asemenea, un înalt oficial ucrainean anonim care a declarat că Kievul percepe pozitiv unele dintre ideile de soluționare propuse de președintele american Donald Trump și echipa sa. Cu toate acestea, el nu a precizat despre care dintre inițiativele liderului american este vorba.

New York Post a raportat anterior că planul lui Trump ar putea include desfășurarea de trupe europene în teritoriile controlate de Kiev. De asemenea, este luată în considerare problema creării unei „comisii mixte”, care va include reprezentanți ai Rusiei, Ucrainei și ai unei a treia țări din afara NATO pentru a monitoriza încetarea focului.

BVB | Știri BVB
INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (03/02/2026)

Renuntare la numire in functia de Director Guvernanta Corporativa

ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (03/02/2026)

Notificare Swiss Capital - oferta publica de cumparare actiuni ELECTROMAGNETICA

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF ENERGIE PATRIA-TRADEVILLE (PTENGETF) (03/02/2026)

Notificare cu privire la numarul si tipul investitorilor

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET PATRIA-TRADEVILLE (TVBETETF) (03/02/2026)

Notificare cu privire la numarul si tipul investitorilor

COMELF S.A. (CMF) (03/02/2026)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) Semestrul 2 2025