Update articol:

Scholz, ‘deranjat’ de faptul că preşedintele Steinmeier nu a fost primit la Kiev

Olaf Scholz Olaf Scholz / Sursa foto: facebook.com/olafscholz

Preşedintele german Frank-Walter Steinmeier ar fi dorit să facă o vizită în Ucraina, iar faptul că nu a fost primit acolo este ‘deranjant’, a afirmat miercuri cancelarul Olaf Scholz la postul public de radio RBB, menţionând că, în ce îl priveşte, nu are planuri imediate de a se deplasa la Kiev, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Frank-Walter Steinmeier, mult timp un susţinător al reconcilierii cu Rusia, a declarat marţi că de la Kiev i s-a transmis că vizita sa nu este binevenită.

Un oficial ucrainean a negat ulterior că preşedintele Volodimir Zelenski a refuzat propunerea de vizită a lui Steinmeier.

‘Preşedintele (Steinmeier) ar fi dorit să meargă în Ucraina şi să-i facă o vizită preşedintelui’ Zelenski, a spus Scholz.

‘Ar fi fost bine să-l primească. Nu doresc să comentez mai mult. Este un pic deranjant, ca să o spun politicos’, a adăugat cancelarul.

Întrebat dacă are el însuşi în plan o vizită la Kiev, Scholz a răspuns că se află în contacte mai regulate cu Zelenski decât aproape orice alt politician occidental.

BVB | Știri BVB

ROMPETROL RAFINARE S.A. (RRC) (31/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) - Sem I 2025

BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (31/07/2025)

Notificare prag detineri/vot >5%

SIMTEL TEAM (SMTL) (31/07/2025)

Raport auditor S1 2025 - art. 108 Legea 24/2017 (R)

SOCEP S.A. (SOCP) (31/07/2025)

Hotarari AGA O 31.07.2025

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (31/07/2025)

Raport auditor S1 2025 - art. 108 Legea 24/2017 (R)