Guvernatorul din New York, Andrew Cuomo, a anunţat vineri că şcolile din acest stat american vor putea să se redeschidă la toamnă, informează DPA.
New York a fost în primăvara acestui an epicentrul epidemiei de coronavirus din Statele Unite, însă rata de infectare a scăzut apoi în acest stat şi se află în prezent sub pragul 1%.
“Dacă alţii pot să redeschidă şcolile, atunci şi noi putem să redeschidem şcolile”, a declarat guvernatorul Andrew Cuomo într-o conferinţă telefonică. “Acest lucru este valabil pentru fiecare regiune din statul nostru”, a adăugat el, potrivit Agerpres.
Oficialii newyorkezi vor continua să monitorizeze rata de infectare în zilele care preced debutul noului an şcolar, iar recomandarea de redeschidere a unităţilor de învăţământ va fi modificată dacă ratele de infectare vor cunoaşte o creştere bruscă.
De asemenea, şcolile newyorkeze vor dispune de posibilitatea de a organiza cursuri cu predare online sau cu predare în spaţii deschise, dacă vor alege astfel de formate.
“Această decizie va rămâne la latitudinea lor”, a precizat Andrew Cuomo.
Şcolile din New York sunt totodată obligate să publice pe site-urile lor planuri de testare pentru COVID-19 şi de monitorizare a persoanelor care intră în contact cu pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, precum şi orice plan ce vizează cursuri cu predare de la distanţă.