Update articol:

Şeful diplomaţiei britanice a primit un avertisment pentru pescuit ilegal împreună cu vicepreşedintele SUA

Şeful diplomaţiei britanice a primit un avertisment pentru pescuit ilegal împreună cu vicepreşedintele SUA
 - poza 1

Ministrul britanic de externe, David Lammy, a mers la pescuit cu vicepreşedintele SUA, JD Vance, la începutul acestei luni, dar a fost cât pe ce să prindă…o amendă uriaşă, relatează The Associated Press. Lammy a primit un avertisment scris pentru pescuit fără permis, a declarat vineri un purtător de cuvânt al Agenţiei pentru Mediu, potrivit News.ro.

În ceea ce priveşte încălcarea legii, a fost o abatere minoră, dar i-ar fi putut aduce o amendă de până la 2.500 de lire sterline (3.380 de dolari).

Lammy, al cărui purtător de cuvânt a descris totul ca fiind o „neglijenţă administrativă”, a achiziţionat permisul post-factum şi s-a autodenunţat agenţiei.

Lammy i-a găzduit pe Vance şi pe familia sa, care au venit în vacanţă în Anglia, la reşedinţa sa de la sud de Londra, pe 8 august.

Cei doi s-au distrat la o partidă de pescuit în timp ce Vance îi dădea lui Lammy sfaturi despre pescuitul în stil Kentucky. Se pare că sfaturile nu l-au ajutat pe Lammy să prindă niciun peşte.

„Singura tensiune în relaţia noastră specială este că toţi copiii mei au prins peşte, dar ministrul de externe nu”, a declarat Vance ulterior.

Agenţia pentru Mediu nu a comentat dacă Vance avea permis, invocând normele de protecţie a datelor.

Purtătorul de cuvânt al vicepreşedintelui nu a răspuns imediat la un e-mail trimis de The Associated Press în care se solicita un comentariu.

Agenţia a confirmat în schimb că Lammy a primit un avertisment, pentru că a făcut public acest lucru. În Anglia şi Ţara Galilor, orice persoană peste 13 ani are nevoie de permis pentru pescuitul în apă dulce, a precizat agenţia. În majoritatea cazurilor, pescarii fără experienţă prinşi fără permis primesc avertismente, aşa că, în acest sens, Lammy a avut aparent norocul începătorului.

BVB | Știri BVB
C.N.T.E.E. TRANSELECTRICA (TEL) (02/12/2025)

Convocare AGAO in data de 08 (09) ianuarie 2026

AAGES S.A. (AAG) (02/12/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 24-28 noiembrie 2025

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (02/12/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 24.11.2025 - 28.11.2025

Turbo Long Certificates on Platinum Future (RBPLATTL2) (02/12/2025)

Notificare Raiffeisen Bank International - RBPLATTL2 este sold out

Turbo Long Certificates on Platinum Future (RBPLATTL1) (02/12/2025)

Notificare Raiffeisen Bank International - RBPLATTL1 este sold out