Update articol:

Şeful diplomaţiei UE Josep Borrell speră să efectueze o vizită în China după sfârşitul verii

Şeful diplomaţiei UE Josep Borrell speră să efectueze o vizită în China după sfârşitul verii
 - poza 1 Josep Borrell/ Sursa foto: Twitter

Şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell, a cărui deplasare în China a fost amânată în două rânduri, speră să se deplaseze la faţa locului “după vară”, relatează AFP, potrivit Agerpres.

O primă vizită, prevăzută la jumătatea lunii aprilie, a fost amânată pentru că Josep Borrell a fost testat pozitiv la COVID-19. O a doua, prevăzută în luna iulie, a fost anulată de Beijing în ultimul moment.

“Sper că vizita mea în China, care a fost anulată de două ori (…), va avea loc după această vară”, a declarat Josep Borrell joi, la începutul unei reuniuni a miniştrilor de externe ai celor 27 la Bruxelles.

Miniştrii de externe urmează să discute strategia, prezentată în iunie de Comisia Europeană, pentru a răspunde într-un mod mai ferm riscurilor care planează asupra securităţii economice a UE, China fiind principalul stat vizat.

“Securitatea economică nu este numai o chestiune tehnologică. Vom analiza ce tehnologii ne pot pune în situaţie de dependenţă (…) Toate aceste lucruri au un impact asupra politicii noastre externe”, a subliniat şeful diplomaţiei UE.

BVB | Știri BVB
INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (20/03/2026)

Finalizarea ofertei publice de cumparare

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (20/03/2026)

Notificare Swiss Capital - rezultate oferta publica de cumparare actiuni LONGSHIELD INVESTMENT GROUP SA

INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (20/03/2026)

Notificare Swiss Capital - oferta publica de cumparare actiuni INFINITY CAPITAL INVESTMENTS SA

Digi Communications N.V. (DIGI) (20/03/2026)

Dobandire participatie in capital social Whyfibre UK