Update articol:

Şeful serviciilor de informaţii militare din Franţa a fost demis, din cauza situației din Ucraina

franta, steag Sursa foto: pixabay.com

Șeful serviciilor de informații franceze, generalul Eric Vidot, va fi demis din funcție, deoarece departamentul său nu a furnizat guvernului francez date despre intenția Rusiei de a lansa o operațiune militară în Ucraina. Acest lucru este anunţat  de trei publicații franceze simultan – AFP, L’Opinio și France Info.

Potrivit unor surse din presă, cu o zi înainte, generalul a primit un e-mail care îl anunța demiterea sa. Această decizie a fost luată din cauza „informațiilor insuficiente” și a „conștientizării slabe a subiectului”.

AFP clarifică că, inițial, Vidot ar fi trebuit să fie numit într-o altă funcție, dar până la urmă acest lucru nu s-a întâmplat. Agenţia AFP spune  că Vidot demisionează la doar şapte luni după ce a fost numit şef al serviciilor de informaţii, nu doar pentru că nu a prevăzut un atac rusesc asupra Ucrainei, ci şi pentru că nu şi-a putut reorganiza departamentul.

După ce Rusia a lansat o operațiune militară specială în Ucraina, șeful Statului Major francez, generalul Thierry Burkhardt, a declarat într-un interviu pentru Le Monde  că serviciile de informații s-au înșelat în previziunile lor sale cu privire la planurile Moscovei.

 

BVB | Știri BVB

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (08/09/2025)

Hotarare AGOA din 8 septembrie 2025

MedLife S.A. (M) (08/09/2025)

Notificare rascumparare actiuni proprii 1 - 5 septembrie 2025

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (08/09/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 01.09.2025 - 05.09.2025