Update articol:

Senatul a respins cererea DNA de încuviinţare a urmării penale a lui Tăriceanu

CALIN POPESCU TARICEANU

Senatul a respins luni, în plen, cererea DNA de încuviinţare a urmăririi penale în cazul preşedintelui Camerei superioare a Parlamentului, Călin Popescu-Tăriceanu.

Votul a fost secret cu bile, în favoarea cererii pronunţându-se 38 de senatori, 71 au votat împotrivă şi unul s-a abţinut.

“Senatul hotărăşte să nu ceară urmărirea penală a senatorului Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu, fost prim-ministru în perioada 28 decembrie 2004 – 22 decembrie 2008 pentru faptele care fac obiectul dosarului 532/P/2018 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia Naţională Anticorupţie, Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie”, se arată în hotărârea Senatului.

Pe 7 noiembrie 2018, Direcţia Naţională Anticorupţie a cerut Senatului încuviinţarea începerii urmăririi penale pe numele lui Călin Popescu-Tăriceanu. Procurorii susţin că acesta ar fi primit indirect, în perioada 2007 – 2008, pe vremea când era premier, foloase materiale de aproximativ 800.000 de dolari de la o firmă austriacă.

Tăriceanu i-a îndemnat în plen pe colegii săi să aibă “inima uşoară” când votează pentru că nu a făcut “niciodată” vreo faptă de care să îi fie ruşine.

BVB | Știri BVB
FONDUL DESCHIS DE INVESTITII GLOBINVEST ENERGY&FINANCIALS ETF (GIBEFETF) (02/03/2026)

Numarul de titluri de participare aflate in circulatie la 28.02.2026

Turbo Short Certificates on Brent Crude Oil Future (RBBRETS1) (02/03/2026)

Suspendare tranzactionare - ora 12:50 - Notificare Raiffeisen Bank International - atingere bariera

MedLife S.A. (M) (02/03/2026)

Notificare rascumparare actiuni proprii 23 - 27 februarie 2026

BRK WTI Turbo Short 70 (BKWTITS40) (02/03/2026)

Notificare SSIF BRK Financial Group - atingere bariera

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF ENERGIE PATRIA-TRADEVILLE (PTENGETF) (02/03/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie