Insistenţa vicepreşedintelui grupului Partidului Popular European (PPE) vine după ce el ameninţase deja cu respingerea planului în valoare de 865 de miliarde de euro ce prevede fuzionarea fondurilor agricole şi a fondurilor de coeziune în planuri naţionale centralizate, cu excepţia cazului în care Comisia va opera amendamente concrete până la dezbaterea din plenul PE din 12-13 noiembrie.
”Este clar că există o majoritate covârşitoare”, a spus Mureşan, adăugând că patru grupuri europarlamentare din majoritatea pro-UE au solicitat ca subvenţiile agricole să fie separate de fondurile de coeziune. De asemenea, ei au cerut puteri sporite pentru autorităţile locale.
Parlamentul European şi-a adoptat miercuri propunerea de buget al UE pentru 2026, care prevede angajamente de plată de 193,9 miliarde de euro, o creştere de 597,8 milioane de euro comparativ cu propunerea Comisiei Europene. Votul din plenul legislativului UE a lansat trei săptămâni de negocieri cu Consiliul, care şi-a adoptat poziţia în septembrie, pentru a ajunge la un acord privind bugetul pe anul viitor înainte de sfârşitul anului. Prima rundă de negocieri urmează să aibă loc pe 4 noiembrie.
”Comisia a înţeles cererile substanţiale şi este gata la nivel tehnic să corecteze lucrurile”, a afirmat eurodeputatul PPE.
El a prezentat patru posibile scenarii: respingerea propunerii de către Parlamentul European, retragerea ei, operarea de amendamente sau includerea unor garanţii politice.
”Comisia doreşte să evite o respingere şi înţelegem că ea nu poate retrage propunerea chiar acum. Dar declaraţiile nu vor fi suficiente”, a adăugat Siegfried Mureşan.
Pe de altă parte, ţările membre sunt divizate pe subiectul reformelor, iar riscul persistent al unei respingeri de către Parlamentul European ar putea încetini negocierile cu Consiliul, a explicat Mureşan.
Săptămâna trecută, Germania şi Danemarca au apărat reformele propuse de Comisia Europeană, Copenhaga criticând abordarea intransigentă a Parlamentului European.
”Depinde acum de Comisie să găsească din punct de vedere procedural soluţia pentru amendarea” propunerii, a subliniat eurodeputatul.
Ţările UE au un cuvânt mai greu în negocierile privind bugetul comunitar, Parlamentul European având doar posibilitatea de a aproba sau de a respinge versiunea finală de îndată ce statele membre ajung la un consens.
‘Respingerea este o opţiune în cele din urmă, iar Consiliul şi Comisia trebuie să fie conştiente de acest lucru”, a încheiat eurodeputatul Siegfried Mureşan.