Update articol:

Siemens Energy vizează limita superioară a previziunilor pentru 2025, pe fondul cererii puternice din SUA

Siemens Energy se așteaptă să atingă limita superioară a previziunilor sale pentru 2025, a declarat miercuri, impulsionată de divizia sa de turbine eoliene și de cererea puternică din Statele Unite pentru echipamentele sale electrice, care au ajutat-o să ignore impactul tarifelor la import, scrie Reuters.

Compania, care a raportat comenzi și profituri mai mari decât se aștepta pentru al treilea trimestru, a declarat că se îndreaptă acum către limita superioară a previziunilor sale, care anticipează o creștere a vânzărilor de 13-15% și o marjă de profit înainte de elemente speciale de 4-6%.

Potrivit sondajului LSEG, vânzările pe întreg anul ale Siemens Energy (ENR1n.DE) sunt estimate să crească cu 12,7%.

Compania a declarat că înregistrează o cerere puternică pentru turbinele sale cu gaz, precum și pentru echipamentele de transport al energiei electrice în Statele Unite, unde realizează aproximativ o cincime din vânzările sale.

Tarifele locale la import au afectat profitul Siemens Energy cu 100 de milioane de euro (116 milioane de dolari), a declarat compania, adăugând că acest lucru se datorează în principal unor cheltuieli excepționale din contractele sale de servicii pe termen lung.

Christian Bruch, președinte și director general al Siemens Energy AG, a declarat: „Afacerile noastre au înregistrat un alt trimestru puternic, continuând performanța solidă din acest exercițiu financiar. Acest lucru ne plasează pe calea cea bună pentru a îndeplini previziunile revizuite în al doilea trimestru, iar în prezent ne îndreptăm către limita superioară a intervalului. Odată cu decizia de a ridica interdicția privind dividendele, în urma ieșirii anticipate din programul federal Bund Back Guarantee, suntem acum în măsură să plătim dividende acționarilor noștri mai devreme decât se preconiza. Acestea sunt realizări importante, iar accentul nostru rămâne pe creșterea profitabilă prin excelență continuă în execuția proiectelor”.