Update articol:

Silozuri de grâne şi depozite, avariate în atacuri ruse asupra unui port ucrainean la Dunăre (guvernator)

grau Sursa Pixabay

Silozuri de cereale şi depozite au fost avariate în atacuri ruse cu drone în timpul nopţii asupra unuia dintre porturile Ucrainei pe Dunăre, a anunţat miercuri guvernatorul regiunii Odesa, Oleh Kiper, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

“Terorişti ruşi au atacat regiunea Odesa de două ori noaptea trecută cu drone de atac. Principala ţintă o reprezintă portul şi infrastructura pentru cereale din sudul regiunii”, a declarat Kiper pe aplicaţia Telegram.

Kiper nu a specificat care port a fost atacat. Ucraina are două porturi principale la Dunăre – Reni şi Ismail. Ambele au mai fost atacate.

Pe de altă parte, ministrul adjunct al apărării, Hanna Maliar, a declarat că forţele ucrainene au stabilit poziţii la periferia comunei Urojaine după recapturarea localităţii din regiunea Doneţk de la forţele ruse.

“Urojaine eliberată. Apărătorii noştri au stabilit poziţii la periferie”, a scris Maliar pe Telegram.

Reuters nu a putut verifica informaţia din alte surse, iar Rusia nu a comentat momentan.

În ultimele zile, s-au dus lupte grele în interiorul şi în jurul localităţilor Urojaine şi Staromaiorske, aflate la circa 80 de kilometri sud-vest de Doneţk, aflată sub ocupaţie rusă.

BVB | Știri BVB
BIOFARM S.A. (BIO) (12/01/2026)

Calendar financiar 2026

COMCM SA CONSTANTA (CMCM) (12/01/2026)

Convocare AGEA 16/17.02.2026

PREBET SA AIUD (PREB) (12/01/2026)

Prelungire mandat Director General si numire Director General Adjunct

SOCEP S.A. (SOCP) (12/01/2026)

Inregistrare in Registrul Comertului a fuziunii dintre SOCEP SA si SOCEFIN SRL

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (12/01/2026)

Semnarea unui contract semnificativ - livrare cursuri