Administrația președintelui Donald Trump a anulat subvenții și contracte în valoare totală de 400 de milioane de dolari pentru Universitatea Columbia din cauza „inacțiunii în fața hărțuirii persistente a studenților evrei”, a declarat vineri Departamentul pentru Educație, potrivit CNN.
Columbia a fost în centrul protestelor universitare în care demonstranții au cerut încetarea sprijinului SUA pentru Israel din cauza morții civililor și a crizei umanitare cauzate de asaltul Israelului asupra Gazei.
Au existat acuzații de antisemitism și islamofobie în cadrul protestelor și contraprotestelor. Ca răspuns, Columbia a înființat un nou comitet disciplinar și și-a intensificat propriile investigații asupra studenților care critică Israelul, alarmând apărătorii libertății de exprimare.
Acum, după anunțarea anulării subvențiilor și finanțărilor, Columbia a promis că va colabora cu guvernul pentru a încerca să obțină banii înapoi.
„Luăm în serios obligațiile legale ale Columbia și înțelegem cât de grav este acest anunț și ne angajăm să combatem antisemitismul și să asigurăm siguranța și bunăstarea studenților, profesorilor și personalului nostru”, a spus universitatea într-o declarație, conform Associated Press.